غنی: اگر طالبان به خشونت ادامه دهند، دفتر قطر باید بسته شود

قطر حق نشر عکس mofa.gov.qa
Image caption محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، شب گذشته (۳۰ دلو/ بهمن) در دیدار با وزیر خارجه قطر در حاشیه نشست امنیتی مونیخ آلمان گفته که اگر طالبان از خشونت دست بر ندارند، باید دفتر قطر بسته شود.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان به نقل از آقای غنی آمده "بحث عمده این است که طالبان از جنگ دست بکشند و به روند صلح بپیوندند، آنها نباید به بهانه صلح فرصت‎ها را ضایع کنند."

آقای غنی افزوده در صورتی ‎که تا بهار و تابستان سال آینده خورشیدی در رفتار طالبان تغییر مثبت رونما نگردد و به خشونت‎ها ادامه دهند، باید تحریم‌ها به شمول بسته شدن دفتر قطر بر آن‎ها اعمال شود.

رئیس‎جمهوری افغانستان دراین دیدار گفته است که تحقیقات افغانستان درباره حادثه اخیر ولایت قندهار نشان می‎دهد که طالبان و شورای آن‎ها در این حادثه دست دارند، همانگونه که به افراد غیرنظامی رحم نمی‌کنند به دیپلمات‏های کشورهای دوست نیز رحم ندارند.

آقای غنی گفته که صلح یکی از اولویت‎های مهم کشور و مردم افغانستان است، اما نباید طالبان حرف‌شان صلح باشد و درعین حال جنگرا نیز ادامه دهند.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر، در این دیدار گفت که اعمال هرنوع خشونت قابل توجیه نیست و این کشورتلاش‎های خود را برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان ادامه داده و آنرا افزایش می‎دهد.

در انفجاری که ماه گذشته در مهمانخانه والی قندهار رخداد، پنج دیپلمات امارات متحده عربی کشته شدند.

در این انفجار در کنار پنج دیپلمات اماراتی، همچنین دو عضو شورای ملی افغانستان، معاون والی قندهار و پنج نفر از کارمندان ارشد دولت افغانستان کشته شدند.

فرد و یا گروهی مسئولیت حمله به مهمانخانه والی قندهار را به عهده نگرفته است.

بعدا مقام‌های افغان گفتند که تحقیقات اولیه آنها نشان می‌دهد که حمله قندهار در خارج از افغانستان طراحی شده بود.

حق نشر عکس .
Image caption دفتر قرار بود که برای انجام گفتگوهای سیاسی استفاده شود

دفتر قطر

دفتر قطر در سال ۱۳۹۰ خورشیدی به منظور باز کردن درهای گفتگوی گروه طالبان با دولت افغانستان باز شد.

دولت افغانستان در آغاز این گفت‌‌و‌گوها و گشایش دفتر قطر برای طالبان، واکنش منفی نشان داد، اما بعدا به دلایلی با گشایش این دفتر موافقت کرد.

این دفتر بعدا به نمایندگی سیاسی رسمی این گروه تبدیل شد و گروه طالبان فعالیت سیاسی خود را از این دفتر ادامه داد.

اگر چه دولت افغانستان اعلام کرده بود دفتری که قرار است برای طالبان در دوحه باز شود، از آن تنها برای انجام گفت‌ وگوهای صلح استفاده خواهد شد و به هیچ صورتی به این گروه رسمیت نمی‎بخشد، ولی فعالیت این دفتر بارها از آن فراتر رفت.

مطالب مرتبط