عبدالله: گروه‌های تروریستی درمناطق تحت قلمرو طالبان هستند

عبدالله حق نشر عکس CEO
Image caption آقای عبدالله گفت که دولت افغانستان در دفاع از جان و مال و تمامیت ارضی خود یکپارچه درکنار مردم قرار دارد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان، درباره ادعای پاکستان که گفته گروه‌های "تروریستی" در بخشی از افغانستان پناه گرفته، گفت که این گروه‌ها در تبانی با گروه طالبان کار می‌کنند و در نقاطی که طالبان تسلط دارند، این گروه‌ها جا گرفته و تحت حمایت طالبان هستند.

دولت افغانستان بارها پاکستان را به حمایت از گروه طالبان متهم کرده است.

او که امروز دوشنبه (دوم حوت/اسفند) در جلسه شورای وزیران صحبت می‌کرد، گفت که برای مقابله با "تروریسم" راه حل، همکاری ‌است و افزود که استفاده از تهدید و شیوه تهدیدآمیز نتیجه نمی‌دهد و مسیر همکاری را منحرف می‌سازد.

آقای عبدالله با اشاره به تنش‌های مرزی درامتداد خط دیورند، گفت که این حوادث باعث نگرانی مردم افغانستان شده ولی حکومت افغانستان درصدد تامین ارتباط خوب با همه همسایه‌های خود است.

او گفت که دولت افغانستان در دفاع از جان و مال و تمامیت ارضی خود یکپارچه در کنار مردم قرار دارد.

آقای عبدالله گفت که افغانستان خود قربانی "تروریسم" است و این کشور هیچ‌گاه خاستگاه هیچ گروه "تروریستی" نبوده و همه گروه‌های "تروریستی" در بیرون افغانستان پایه‌گذاری شده است.

او با اشاره به اینکه افغانستان در صف اول مبارزه با "تروریسم" قربانی داده، گفت که از ابتدای ظهور گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، این کابل بود که دنیا را متوجه این خطر ساخت.

آقای عبدالله گفت که چندی قبل یکی از فرماندهان گروه داعش به نام قاری منیب توسط نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت ننگرهار کشته شد.

دولت افغانستان مدعی است که این فرمانده داعش حملات بر تظاهرات "جنبش روشناییمسجد باقرالعلوم و شهروندان نپالی را در کابل طراحی کرده بود.

آقای عبدالله در این نشست گفت که افغانستان در هیچ وقت و زمان، "تروریسم" را به عنوان یک وسیله در پیشبرد سیاست خارجی خود مجاز ندانسته و هیج تفکیکی میان گروه‌های "تروریستی" قایل نشده‌ است.

دولت افغانستان بارها مدعی شده که کشور پاکستان "تروریستان" را به خوب و بد تقسیم کرده‌ است.

بیشتر بخوانید:

داعش مسئولیت انفجار انتحاری در پاکستان را به عهده گرفت

درخواست ارتش پاکستان: ۷۶ تروریست پنهان شده در افغانستان را به ما بدهید

او با اشاره به انفجار انتحاری در آرامگاه مسلمانان صوفی در پاکستان، با خانواده‌های قربانیان و کشور پاکستان ابراز همدردی کرد و گفت که افغانستان برای مبارزه با تروریسم همیشه آماده همکاری است.

روز پنجشنبه گذشته (۲۸دلو/بهمن) در پاکستان یک بمب‌گذار انتحاری با منفجر کردن خود در یک آرامگاه مسلمانان صوفی باعث کشته شدن دست کم ۷۰ نفر شد.

پاکستان بعد از این حمله تمام مرزهای خود را با افغانستان بست.

آقای عبدالله گفت: "افغانستان را متهم ساختن به حمایت از گروه تروریستی واقعا جفا است. سیاست ما صلح دوستانه بوده و در بسیاری موارد حقایق روشن و آشکار را در سطح رسانه‌ها مطرح نکردیم."

او گفت که به نیروهای امنیتی نیز دستور داده شده که از دست زدن به اعمال تشنج‌زا خوداری کنند ولی در دفاع از افغانستان حق دارند، دست به هر اقدامی بزنند.

رئیس اجرائی دولت وحدت ملی گفت که اتهام زدن به افغانستان اساس ندارد، مشکل در جای دیگر است و در یک زمان این گروه‌ها ایجاد شدند، متاسفانه این گروه‌ها تقویت نیز شدند.

او گفت که طبیعت این گروه‌ها این است که با دولت و دولتداری مقابله می‌کنند و نظام خود را دارند و هرکشور که از این گروه‌ها حمایت کرده نتیجه‌اش را دیده‌ است.

مطالب مرتبط