اشرف‌غنی با درج کلمه 'افغان' و قومیت در شناسنامه‌های الکترونیکی موافقت کرد

شناسنامه
Image caption قرار بود که شناسنامه الکترونیکی با این مشخصات توزیع شود

محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان، طرح تعدیل قانون ثبت احوال نفوس را توشیح کرد.

به اساس تعدیل ماده ششم قانون ثبت احوال نفوس علاوه بر مشخصات فردی، ملیت (افغان)، قومیت و دین افراد نیز در صفحه نخست شناسنامه‌های الکترونیکی ذکر خواهد شد.

در خبرنامه معاونت دوم ریاست جمهوری آمده که در نشست امروز کابینه (پنجشنبه، ۱۲حوت/اسفند) این طرح تصویب و سپس در یک فرمان تقنینی از سوی رئیس جمهوری توشیح شد.

مجلس نمایندگان افغانستان اکنون در تعطیل زمستانی به سر می‌برد و مطابق قانون اساسی، رئیس جمهوری می‌تواند در چنین حالتی قوانین را در فرمان‌های تقنینی توشیح کند. فرامین تقنینی پس از آغاز کار مجلس، برای تصویب به نمایندگان سپرده خواهد شد.

بسیاری از شهروندان افغانستان درباره چگونگی ثبت قومیت افراد اختلاف نظر دارند. شماری خواستار درج کلمه "افغان" به عنوان ملیت همه باشندگان این کشور در این شناسنامه هستند و بسیاری کلمه افغان را تنها به قوم پشتون نسبت می‌دهند و اعتقاد دارند که درج کلمه "افغان" در شناسنامه‌های جدید، تحمیل هویت پشتون‌ها بر اقوام غیرپشتون در افغانستان است.

این جنجال‌ها موجب شد تا مجلس افغانستان در سال ۲۰۱۳ قانون شناسنامه‌های الکترونیکی را طوری تصویب کند که در شناسنامه‌های جدید، واژه "افغان" و قومیت شهروندان ذکر نشود و در آن تنها "جمهوری اسلامی افغانستان" نوشته شود.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، نیز این قانون را در سال ۲۰۱۴ توشیح کرد؛ اما در پی اعتراضات برخی گروه‌های اجتماعی و سیاسی برنامه آغاز توزیع این شناسنامه‌ها تاکنون به تاخیر افتاد.

این اعتراضات سبب شد، کمیته قوانین کابینه با ریاست سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری این ماده را تعدیل کند؛ و اکنون این تعدیل به عنوان قانونی تقنینی به امضای رئیس جمهور غنی رسیده است.

در خبرنامه معاونت دوم ریاست جمهوری افغانستان آمده، فرمان تقنینی رئیس جمهوری مبنی بر توشیح طرح تعدیل ماده ششم قانون ثبت احوال نفوس، موانع بر راه توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی را برداشته و به زودی این روند آغاز خواهد شد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط