رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان تعیین شد

. حق نشر عکس Arg

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، امام محمد وریماچ را به عنوان رئیس دبیرخانه/دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات این کشور منسوب کرده است.

در خبرنامه‌ای که از سوی دفتر ریاست جمهوری منتشر شده، آمده است که آقای غنی بعد از مصاحبه با هشت تن از نامزدان این پست، آقای وریماچ را برگزیده است.

بر اساس قانون انتخابات افغانستان، رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات به توافق اکثریت اعضای کمیسیون پیشنهاد و بعد از منظوری رئیس جمهوری، تعیین می‌شود .

آقای وریماچ در هند تحصیلات عالی خود را انجام داده است. او در دور قبلی انتخابات عضو کمیسیون رسانه‌های کمیسیون انتخابات بود .

آقای وریماچ مدتی را در دفتر یوسف نورستانی، رئیس پیشین کمیسیون انتخابات کار کرده است و از لحاظ قومیت نورستانی است.

مصاحبه با نامزدان این پست روز گذشته در ارگ ریاست جمهوری با حضور عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی، و سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان انجام شد.

انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ با اتهامات شدید تقلب همراه بود؛ در محور اتهامات، ضیا‌ء‌الحق امرخیل، رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات قرار داشت که در پی این اتهامات مجبور به کناره‌گیری شد.

در سال ۲۰۱۴ پس از آنکه جنجال‌های انتخاباتی به شدت بالا گرفت، با میانجی‌گری آمریکا، دولت وحدت ملی به ریاست جمهوری اشرف غنی و ریاست اجرایی، عبدالله عبدالله ایجاد شد.

اصلاحات کمیسیون‌های انتخاباتی و نظام انتخاباتی از جمله مواردی موافقت شده در توافقنامه حکومت وحدت ملی بود.

اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی حدود سه ماه پیش معرفی و کارشان را آغاز کردند. اگرچه نامزدان برای پست دبیرخانه از سوی کمیسیون مستقل انتخابات بیش از یک ماه پیش به ریاست جمهوری معرفی شده بود، اما تاکنون این پست خالی بود.

تحلیلگران افغان بدین باورند که با توجه به اهمیت پست ریاست دبیرخانه کمیسیون مستقل افغانستان، اکنون عملکرد رئیس جدید این ریاست از اهمیت ویژه برای کسب اعتبار نهاد انتخابات در میان رای‌دهندگان برخوردار است.

بیشتر بخوانید

ستاد عبدالله نوار صوتی جدید از 'تقلب در انتخابات' منتشر کرد

عبدالله از استعفای امرخیل استقبال کرد

یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان استعفا داد