افغانستان: دسترسی روستاییان به آب آشامیدنی تا ۴ سال به ۸۰ درصد می‌رسد

آب حق نشر عکس AREU
Image caption وزارت توسعه روستاها میزان دسترسی به آب آشامیدنی را ۵۸ درصد اعلام کرده ولی یک نهاد تحقیقاتی درباره درستی این آمار تردید دارد

حکومت افغانستان وعده داده است که تا ۴ سال آینده دسترسی مردم روستاها به آب آشامیدنی بهداشتی افزایش یافته و به ۷۶ درصد خواهد رسید.

حکومت افغانستان همچنین تعهد کرده که در این مدت صد درصد ساکنان شهرها به آب بهداشتی آشامیدنی دست خواهند یافت.

قبلا حکومت افغانستان اعلام کرده بود که برای دستیابی به اهداف هزاره سازمان ملل در نظر دارد تا در سطح روستاها تا سال ۲۰۲۵ میلادی میزان دسترسی به آب آشامیدنی بهداشتی را به ۷۵ درصد برساند و برای این کار نیاز به بیشتر از ۲۱۵ میلیون دلار دارد.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت انکشاف دهات (توسعه روستاها) افغانستان امروز، شنبه ۱۴ حوت/ اسفند در یک نشست خبری در کابل گفت که درسال ۱۳۹۶ خورشیدی ۲۰۰ طرح آبرسانی توسط دولت افغانستان اجرا می‌شود و در کنار آن صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) نیز ۸ میلیون دلار را برای آبرسانی به روستاهای افغانستان کمک می‌‎کند.

او گفت از شش مورد خدماتی که توسط "برنامه میثاق شهروندی" به مردم افغانستان ارائه می‌شود یک مورد آن برنامه آبرسانی به روستائیان است.

بیشتر بخوانید:

+ تردید یک نهاد تحقیقاتی از دستیابی افغانستان به یکی از اهداف هزاره سازمان ملل

+ رئیس جمهوری افغانستان برنامه میثاق شهروندی را اعلام کرد

+ نیمروز شهری تشنه در امتداد رودخانه

سخنگوی وزارت انکشاف دهات افغانستان می‌گوید که اکنون ۳.۳ میلیون نفر در مناطق روستایی افغانستان به آب آشامیدن بهداشتی دسترسی دارند که ۵۸ درصد روستائیان را تشکیل می‌دهند.

حق نشر عکس gmic

ولایت نیمروز در جنوب افغانستان یکی از ولایت‌های است که بیشترین مشکل را در زمینه تهیه آب آشامیدنی دارد، ولی وزارت انکشاف دهات افغانستان اعلام کرده مردم شهر زرنج و اطراف آن تا پایان سال جاری به آب آشامیدنی بهداشتی دسترسی خواهند یافت.

او وعده داد که با آغاز کار طرح آبرسانی پروژه قلعه فتح به ارزش بیش از ۲۰ میلیون دلار از ۴۵ کیلومتری نیمروز آب به خانه‌های مردم شهر زرنج خواهد رسید.

تردید درباره آمارها

قبلا واحد ارزیابی و تحقیق افغانستان (AREU) اعلام کرده بود که درباره گزارش مشترک سازمان بهداشت جهانی و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) که افغانستان را در آستانه دستیابی به شاخص اهداف هزاره سازمان ملل در زمینه دسترسی به آب آشامیدنی پاک دانسته، تردید دارد.

در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ براساس آماری که اداره مرکزی آمار افغانستان داده بود، میزان دسترسی به آب آشامیدنی در سطح ملی ۴۵ درصد بود؛ در حالیکه در گزارش جدید که در سال ۲۰۱۴ انجام شده، این مقدار در سطح ملی ۶۴.۸ درصد اعلام شده بود.

مطالب مرتبط