اشرف غنی از همسایه‌های افغانستان خواست از ساخت بندهای آب حمایت کنند

غنی حق نشر عکس Arg
Image caption اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از همسایگانش خواست نگران اعمار بندهای آب در افغانستان نباشند

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در چهارمین کنفرانس ملی آب، از کشورهای همسایه‌اش خواست از اعمار بندها و شبکه‌های آب در افغانستان حمایت کنند.

این کنفرانس زیر نام "آب و انکشاف / توسعهپایدار" امروز یکشنبه ۱۵ حوت (اسفند) در کابل برگزار شد.

آقای غنی در این کنفرانس گفت آب یکی از عوامل مهم در همکاری‌های منطقه‌ای است و با تدوین چارچوب‌های حقوقی و قراردادهایی به اساس منافع دو جانبه یا چند جانبه می‌توان زمینه استفاده بهتر از آب‌ها را فراهم کرد.

او تاکید کرد که کشورهای همسایه باید از اعمار بندها و شبکه‌های آبی در افغانستان حمایت کنند و نگران نباشند زیرا "آب که مدیریت نشده باشد، تقسیم نمی‌شود... آب که در بند و شبکه نباشد، چطور تقسیم شود؟"

وی می‌گوید که اصول آنها در توسعه آب‌های افغانستان، منافع مردم، مبارزه با فقر و قوانین بین‌المللی است.

پیس از این مقام‌های افغانستان گفته بودند که مخالفان مسلح به خواست کشورهای همسایه، مانع ساخت بندهای آب در افغانستان می‌شوند.

علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب افغانستان نیز در نشست امروزی گفت برنامه مدیریت منابع آب تهیه شده و قرار است فردا به شورای وزیران ارائه شود.

به گفته وی، تقویت آب‌های فرامرزی، مطالعات و مدیریت آن‌ها، مکانیزم تطبیق معاهدات، اعمار بندها، تامین امنیت پروژه ها و بسیاری از مسایل مربوط به تنظیم آب در داخل افغانستان در این برنامه تعریف شده است.

افغانستان آب‌های جاری زیادی دارد ولی فقط می‌تواند از نزدیک به ۳۰ درصد آب‌های خود استفاده کند و باقیمانده آب‌های شیرین آن به کشورهای همسایه سرازیر می‌شود.

گفته می‌شود در بسیاری از موارد کشورهای همسایه با ناامن ساختن مناطق پروژه‌های مربوط به آب، نمی‌گذارند افغانستان از آب‌های خود استفاده موثر کند.

حق نشر عکس EARTH SATELLITE CORPORATION/SCIENCE PHOTO LIBRAR
Image caption مدیریت منابع آبی در گذشته در افغانستان چندان مورد توجه نبود، اما در سال‌های خیر به موضوع حساس سیاسی تبدیل شده است

تنظیم آب در داخل افغانستان

رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید تنظیم و استفاده درست آب در از بین بردن فقر، رشد زراعت و صنعت، تامین انرژی و توسعه پایدار در افغانستان نقش اساسی دارد.

او می‌گوید که استفاده درست و عادلانه آب، توسعه افغانستان و استفاده نادرست از آن، بی ثباتی، فساد و فقر را به دنبال خواهد داشت.

او می‌گوید: "ساختارهای کنونی ما جوابگوی نیازها و شرایط ما نیست و مشکلات موجود را برطرف نمی‌کند زیرا متناسب با شرایط گذشته در اوایل قرن بیستم طراحی شده بود."

به گفته وی، تغییرات اقلیمی، افزایش سیلاب‌ها، خشکسالی‌ها و جنگ، تقسیم آب را در داخل افغانستان صدمه زده است .

او می‌گوید که در سال جاری در بودجه دولت، برای تقویت آب‌ها بودجه اختصاص داده شده و از سال آینده نیز برای مدیریت هر حوزه آبی در افغانستان، بودجه جداگانه در نظر گرفته خواهد شد.

آقای غنی گفت در دو و نیم سال گذشته، تهداب‌هایی برای بهبود وضعیت آب‌ها در افغانستان گذاشته شده اما برای چشم‌انداز بزرگ با توجه به نیازمندی‌های آینده، باید افزون بر وضع قوانین و لوایح و پالیسی‌ها، زمینه همکاری‌های منطقه‌ای ایجاد و راه حل‌های دوامدار برای مشکل کم آبی تعیین شود.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط