به دنبال بسته شدن گذرگاه‌های مرزی، هزاران افغان در پاکستان گیر ماندند

پاکستان حق نشر عکس EPA
Image caption پاکستان در پی حمله انتحاری به یک زیارتگاه صوفی‌ها در سند، گذرگاه‌های مرزی با افغانستان را مسدود کرد

عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان تعداد شهروندان افغان را که با ویزا برای معالجه و تجارت به پاکستان رفته اند، حدود ۲۵ هزار نفر گزارش کرده است.

در پی بسته شدن گذرگاه‌ها بین افغانستان و پاکستان، حدود دو هفته می‌شود که این افراد در پاکستان گیر مانده و نیروهای امنیتی پاکستان به آنها اجازه عبور از گذرگاه‌های مرزی و رفتن به افغانستان را نمی‌دهند.

عزیز اعزام، برای تصدیق مدرک تحصیلی‌اش به پاکستان سفر کرده بود. او حالا در آن سوی گذرگاه تورخم گیر مانده است.

وی در گفت‌وگو با سید انور خبرنگار بی‌بی‌سی گفت هزاران شهروند افغان در منطقه لندی کوتل منتظر باز شدن گذرگاه هستند و در وضعیت بسیار بد زندگی می‌کنند.

او می‌گوید: "اینجا هزاران نفر از جمله بیماران، زنان، کودکان و افراد نادار گیر مانده‌اند. مردم در مساجد شب و روز سپری می‌کنند. شب هوا سرد است و زنان و کودکان با یک بحران انسانی رو به رو هستند."

به گفته وی، شهروندان افغان پول‌شان را تمام کرده‌اند و مواد غذایی و آب آشامیدنی بهداشتی ندارند.

عزیز از دولت افغانستان می‌خواهد که به مشکلات آنها رسیدگی کنند اگر نه شاهد تلف شدن ده‌ها افغان خواهند بود.

در همین حال، تعدادی دیگر از شهروندان افغان می‌گویند پلیس پاکستان آنان را اذیت می‌کند و به بهانه‌های مختلف از آنها باج می‌گیرند.

شیر محمد برای معالجه به پاکستان رفته بود. او می‌گوید شاهد مواردی زیادی است که پلیس از شهروندان افغان که با ویزا آمده بودند، نیز پول گرفته اند.

او می‌گوید: "برای معالجه سه چهار روزه آمده بودم. حالا بیست روز شد و اینجا گیر ماندم. دیگر پول ندارم."

این افراد به بی‌بی‌سی گفتند که در منطقه لندی کوتل در نزدیکی گذرگاه تورخم در هتل‌ها اتاق خالی باقی نمانده و چندین هزار نفر در مساجد و کاروان‌سراها شب را سپری می‌کنند.

عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان گفته به سرتاج عزیز، مشاور امور خارجه نخست وزیر پاکستان این پیام را رسانده که اگر به افرادی که با ویزا به پاکستان آمده و حالا گیر مانده‌اند، تا چند روز دیگر اجازه بازگشت داده نشود از کابل خواهد خواست آنها را با هواپیما به افغانستان انتقال دهد.

آقای زاخیلوال در صفحه فیسبوکش نوشته که بسیاری از حدود ۲۵ هزار نفر که با ویزا به پاکستان رفته و حالا گیر افتاده اند، افراد فقیر و بیچاره هستند که برای معالجه رفته بودند.

او گفته با وجود تلاش‌های مکرر و وعده‌های دوامدار از جانب پاکستان برای اجازه عبور به این افراد، هنوز از جانب اسلام آباد اقدامی نشده است.

دولت افغانستان هنوز در مورد اظهارات سفیرش در اسلام آباد واکنشی نشان نداده است.

گذرگاه بین افغانستان و پاکستان، پس از حمله به یک زیارتگاه در ایالت سند بسته شد و روابط میان دو کشور را تیره‌تر کرد، به همین دلیل رهبری حکومت وحدت ملی در نشست سران سازمان همکاری اقتصادی یا ایکو در اسلام آباد شرکت نکردند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط