تلاش وکلای خانواده افغان برای آزادی آنها پس از ورود به آمریکا با ویزای مهاجرتی

تجمع مخالفان حق نشر عکس EPA
Image caption افغانستان در میان ۷ کشوری که دستور مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پیشتر صادر کرده بود، نیست.

از آمریکا گزارش شده است که وکلای یک خانواده افغان در تلاش هستند تا آنها را که از سوی ماموران مهاجرتی بازداشت شده‌اند، آزاد کنند.

این خانواده افغان شامل پدر و مادر و سه فرزندشان که ویزا داشته‌اند، هفته پیش در فرودگاه بین‌المللی لس‌آنجلس بازداشت شدند.

این خانواده دارای "ویزای مهاجرتی مخصوص" بودند؛ ویزایی که به دلیل فعالیت افراد و به خطر انداختن جانشان برای نیروهای آمریکایی، به آنها داده می‌شود.

"ویزای مهاجرتی مخصوص" توسط کنگره به تصویب رسید و برای افرادی در عراق و افغانستان صادر می‌شود که به عنوان راننده، مترجم یا در مشاغل دیگری به نیروهای نظامی آمریکایی خدمات داده‌اند و در این راه جان خود را در این کشورها به خطر انداخته‌اند.

درخواستی از سوی سازمان موسوم به "پروژه بین‌المللی کمک به پناهجویان" برای آزادی این خانواده افغان ارائه شده است. مقامات این نهاد گفته‌اند که این خانواده افغان "بدون هیچ دلیلی" بازداشت شده‌اند. آنها گفته‌اند که بازداشت این افراد با قانون اساسی آمریکا متناقض است.

بر اساس گزارش‌ها مرد خانواده در یک بازداشتگاه با تدابیر شدید امنیتی در "اورنج کانتی" نگهداری می‌شود. اما زن این خانواده ۵ نفری به همراه سه فرزندشان به ترتیب ۷ ساله، شش ساله و ۸ ماهه هستند، ابتدا در بازداشتگاهی مشابه در لس آنجلس بازداشت بودند اما بعدا به یک هتل انتقال یافته‌اند.

افغانستان در میان ۷ کشوری که دستور مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پیشتر صادر کرده بود، نیست.

کمی بیش از یک ماه پیش، رئیس جمهوری آمریکا با امضای فرمانی جنجالی "برای حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" ورود پناهجویان به آمریکا را برای ۴ ماه معلق کرد و موقتا بازدید شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا را ممنوع کرد.

البته اجرای این فرمان با حکم دادگاه متوقف شده است. اگرچه گزارش شده است ممکن است فرمان مهاجرتی تازه‌ای صادر شود.