تهدید آلودگی محیط زیست در کابل کمتر از تهدید امنیتی نیست

آلودگی
Image caption زباله‌های شهر کابل به منطقه گزگ منتقل می‌شود

زباله‌ها و مدیریت آن یکی از چالش‌های عمده در کابل به حساب می‌آید. برای حل این مشکل مقام‌های شهرداری کابل برنامه‌های درازمدت خود را اعلام کردند. ایجاد ۴ مرکز عمده تخلیه زباله، جمع‌آوری شبانه زباله‌ها و ایجاد سیستم بازیافت بخشی از این برنامه است.

شهرداری امیدوار است که با اجرا این برنامه‌ها بخش عمده‌ای از مشکل پاک‌کاری شهر کابل حل شود.

در گوشه و کنار جاده‌های شهر کابل انبوهی از زباله‌ها دیده می‌شود. زباله‌های پایتخت حدود ۵ میلیون نفری باید همین مقدار باشد.

بیشتر بخوانید:

+ مصرف زغال سنگ در حمام‌های هرات، عامل آلودگی هو

+ آلودگی هوای کابل به روایت تصویر

+ تمدید سه ماهه تعطیلی پنجشنبه ها به دلیل آلودگی هوای کابل

+ اعتراض نمایندگان مجلس افغانستان به 'آلودگی شدید هوای کابل'

به ویژه در شهری که نه زباله‌های آن به درستی مدیریت می‌شود و در این جا همیشه سیاست حرف اول مقام‌ها و فعالان است؛ از بهداشت محیط و بهبود وضعیت شهری کمتر سخن به میان می‌آید .

Image caption شهرداری کابل امکانات کافی برای پاک نگهداشتن این شهر ندارد

براساس اعلام نهادهای مسئول روزانه یک فرد بطور متوسط نیم تا یک کیلو زباله تولید می‌کند. در شهر کابل روزانه ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ تن زباله تولید می‌شود.

سیستم استاندارد برای جمع‌آوری و بازیافت زباله‌ها وجود ندارد. نبود امکانات فنی هم باعث شده تا از این ذخایر که به طلای کثیف موسوم است، استفاده درست نشود، و دوباره این زباله‌ها باعث آلودگی محیط شود.

شهرداری کابل امکانات کافی برای پاک نگهداشتن این شهر ندارد. مشکل اصلی نبود وسایل و بودجه کافی، سطح پایین آگاهی و همکاری مردم در پاک نگهداشتن شهر است که شهرداری باید برای آن برنامه بریزد.

احمد بهزاد غیاثی، رئیس عمومی تنظیف شهر کابل به بی‌بی‌سی از برنامه‌های جدید شهرداری کابل می‌گوید: "برای نخستین بار روند جمع‌آوری زباله‌ها از طرف شب آغاز شده که نتیجه مثبت داده است. این روند کمک کرده که کار ریاست را ۸ برابر افزایش بدهد."

با وجودیکه شهرداری کابل از نبود وسایط حمل و نقل راضی نیستند؛ ولی تلاش دارند تا در آینده نزدیک روند جمع‌آوری زباله‌ها را موثرتر بسازند.

واگذاری جمع‌آوری زباله‌های ناحیه‌های اول، دوم، چهارم، دهم و یازدهم شهر به بخش خصوصی یکی از این برنامه‌های شهرداری اعلام شده است.

Image caption طرح فنی در محل جمع آوری زباله وجود ندارد

شرکت‌های دیگر که در سطح ناحیه و همچنین در سطح کوچک با ریاست شهرداری همکاری دارند.

این زباله بعد از جمع‌آوری به ولسوالی بگرامی در محله "گزگ" در شرق شهر کابل منتقل می‌شود.

در زمینی به مساحت دو و نیم هزار جریب که برای تخلیه زباله‌ها در نظر گرفته شده است. از طراحی فنی در محل تخلیه خبری نیست. شهروندان فقط از این خوشحالند که این محل تخلیه زباله از شهر دور است و آنها از بوی بد و سایر مشکلات آن در امان هستند.

عبدالبصیر اخوندزاده، مسئول جمع‌آوری زباله‌ها در "گزگ" می‌افزاید: "زباله‌ها از ۲۲ ناحیه شهر کابل به محله گزگ آورده می‌شود. ۴ سال است که زباله‌ها اینجا تخلیه می‌شود."

به گفته مسئولین اهمیت آلودگی محیط زیست در کابل دیگر کمتر از تهدیدات امنیتی نیست، زیرا با سلامتی شهروندان و شیوع بیماری‌ها رابطه دارد.

اکثر زباله‌ها در کوچه و گذرهای کابل روزها و هفته‌ها جمع ناشده باقی ‌می‌ماند که نه تنها چهره شهر را تغییر می‌دهد بلکه می تواند باعث شیوع بیماری شود، بخصوص در فصل تابستان.

Image caption اکثر زباله‌ها در کوچه و گذرهای کابل روزها و هفته‌ها جمع ناشده باقی ‌می‌ماند که نه تنها چهره شهر را تغییر می‌دهد بلکه می تواند باعث شیوع بیماری شود، بخصوص در فصل تابستان

مطالب مرتبط