ازدحام در گذرگاه تورخم 'جان سه نفر را گرفت'

Image caption گزارش شده که تا شام امروز هزارن نفری‌که با ویزای به پاکستان رفته و آنجا گیر مانده بودند، وارد افغانستان شدند که موجب ازدحام بی‌سابقه در گذرگاه تورخم شد

پزشکان در ولایت ننگرهار گزارش داده‌اند که یک کودک، یک زن و یک مرد ۶۵ ساله امروز در هنگام عبور از گذرگاه تورخم زیر پا شده و جان باختند.

پاکستان پس از ۱۹روز گذرگاه‌های تورخم و سپین بولدک را امروز به روی افرادی که با ویزا پاکستان رفته و آنجا گیر مانده بودند، باز کرد.

گذرگاه‌های مرزی پاکستان به افغانستان به مدت دو روز، (سه شنبه و چهارشنبه، ۱۷ و ۱۸ حوت/اسفند) روی مسافران باز است.

دو روز پیش سفیر افغانستان در پاکستان هشدار داده بود که اگر پاکستان گذرگاه های تورخم و سپین بولدک را باز نکند، از کابل خواهد خواست که افراد گیرمانده در پاکستان را با هواپیما انتقال دهد.

هزاران افغان و صدها پاکستانی در این مدت در پاکستان و افغانستان گیر مانده بودند.

مقام‌های پاکستان گفته‌اند که تنها به کسانی اجازه ورود به پاکستان را خواهند داد که پاسپورت و ویزای معتبر داشته باشند. آنها به پاکستانی‌هایی که بدون پاسپورت و ویزای افغانستان به کابل سفر کرده بودند، اجازه نمی‌دهند فعلا به کشورشان برگردند.

علاوه بر افغانها شماری زیادی از اتباع پاکستان نیز در مدت ۱۹روز در افغانستان گیر کرده بودند.

نعمت الله کریاب، خبرنگار بی‌بی‌سی در شرق افغانستان می‌گوید افغان‌هایی که امروز از پاکستان وارد افغانستان شدند، خاک افغانستان را بوسه می‌زدند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption این مرز برای ۱۹ روز بسته بود

گزارش شده که تا شام امروز هزارن نفری‌که با ویزای به پاکستان رفته و آنجا گیر مانده بودند، وارد افغانستان شدند که موجب ازدحام بی‌سابقه در گذرگاه تورخم شد.

گزارشگر بی‌بی‌سی می‌گوید که بازگشت کنندگان از رفتار خشن سربازان و پلیس پاکستان شکایت دارند.

جنت گل یکی از افغان‌هایی است که امروز از طریق تورخم وارد افغانستان شد.

او به گزارشگر بی‌بی‌سی گفت: "رفته بودم به شفاخانه رحمان در پشاور. ۱۵ روز پیش برای تداوای رفته بودم و تمام پولم مصرف شد. وضعیت بسیار خراب است. من از افغانها می‌خواهم که بازگردند به کشورشان و دیگر بی‌عزتی و توهین پاکستانی‌ها را قبول نکنند."

یک بازگشت کننده دیگر گفت: "زنان در هتل‌ها سرگردان بودند و کسی برایشان جای نمی داد.خانواده‌های زیادی که بیماران‌شان را برای تداوی برده‌اند، روزهای بدی را سپری می‌کنند. یک زن را با دخترش دیدم که در منطقه کارخانو سرگردان بودند. در پنجاب همین که بدانند پشتون هستی یا از افغانستان هستی بازداشتت می‌کنند".

Image caption گذرگاه‌های مرزی پاکستان به افغانستان به مدت دو روز، (سه شنبه و چهارشنبه، ۱۷ و ۱۸ حوت/اسفند) روی مسافران باز است

شمار زیادی افغان‌ها معمولا برای مداوا به پاکستان می‌روند اما اکنون با مسدود شدن گذرگاه‌های مرزی، بیماران افغان با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند.

زمان یکی از بیماران است که در تورخم منتظر ورود به پاکستان است.

او می‌گوید:"بیماری سرطان دارم. وقتی به تورخم رسیدم، پاکستان دروازه را بسته کرد. می‌میرم اگر به من اجازه ندهند. پول ندارم که هند بروم. مجبور هستم نان وحق فرزندانم را بفروشم و مصرف مداوا کنم. ۲۰ روز می‌شود که در تورخم هستم. من دیدم که حتی بیماران زیادی اینجا مردند و جنازه‌هایشان را دوباره بردند. سربازان پاکستان موترهای جنازه را در بدل بیست و پنج هزار کلدار اجازه می‌دهند."

بیشتر بخوانید:

+ به دنبال بسته شدن گذرگاه‌های مرزی، هزاران افغان در پاکستان گیر ماندند

+ تجمع اعتراضی کابل علیه موشک‌پرانی پاکستان به افغانستان

+ 'درگیری مرزی پاکستان و افغانستان دست‌کم یک کشته به جا گذاشت'

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی هنوز به کامیون‌های دو طرف اجازه تردد داده نشده و صدها کامیون در دو طرف مرز حضور دارند.

روابط افغانستان و پاکستان در هفته‌های اخیر تیره شده ‌است و هر دو کشور یکدیگر را متهم می‌کنند که برای شورشیان پایگاه امن فراهم کرده‌اند.

دیروز وزارت خارجه پاکستان اعلام ‌کرد که در نتیجه حمله مخالفان مسلح از خاک افغانستان، ۵ سرباز پاکستان در مومند اجنسی و یک سرباز دیگر در خیبر اجنسی کشته شده‌اند.

Image caption گزارشگر بی‌بی‌سی می‌گوید که بازگشت کنندگان از رفتار خشن سربازان و پلیس پاکستان شکایت دارند

به دنبال این رویداد یک مقام سفارت افغانستان در پاکستان، به وزارت خارجه پاکستان احضار شد.

پاکستان نگرانی خود را از این رویداد ابراز کرده و از دولت افغانستان خواسته در مورد آن تحقیق کرده و درمقابل "تروریستان" اقدام‌ عملی کند.

مقامات پاکستان می‌گویند گذرگاه‌های مرزی را برای جلوگیری از عبور شورشیان از خاک افغانستان به این کشور بسته‌اند و این گذرگاه‌ها تا زمانی که نگرانی‌های امنیتی پاکستان رفع نشده است، همچنان بسته باقی خواهد ماند.

دولت افغانستان با رد ادعاهای پاکستان گفته است که شورشیان مخالف دولت افغانستان در پاکستان پناهگاه‌ها امن دارند و از آنجا وارد افغانستان شده، اقدام به حملات "تروریستی" می‌کنند.

مطالب مرتبط