رئیس پیشین مجلس اعیان بریتانیا: نسل نو افغانستان نویددهنده چشم‌انداز روشن است

دسوزا
Image caption خانم دسوزا می‌گوید که در مدت پانزده سال گذشته افغان‌ها آموخته‌اند که داشتن دمکراسی امکان پذیر است.

فرانسیس دسوزا، رئیس پیشین مجلس اعیان بریتانیا گفته که با آنکه تلاش‌های جامعه جهانی در افغانستان نتیجه مطلوب نداده است، اما نسل نوی در حال رشد است که نوید چشم‌انداز روشن است.

او که در مراسم گشایش یک مجتمع فرهنگی در کابل صحبت می‌کرد، گفت: "آینده افغانستان مبهم است، اما این کشور در قلب من جا دارد."

خانم دسوزا که در زمان حاکمیت مجاهدین در کابل بوده، به اسماعیل شهامت خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است: "دلیل که دوباره به این کشور برگشتم، بیرون رانده شدن گروه طالبان از افغانستان بود. در این سفر در اوایل سال ۲۰۰۲ با عزیز رویش، مدیر مکتب معرفت آشنا شدم. مردی در یک محیط مایوس کننده، کارش را در عرصه آموزش شروع کرده بود."

به گفته خانم سوزا او بعد از برگشت از کابل به لندن متوجه شده که یک مقدار کوچک پول می‌تواند به اندازه تجارت‌های میلیون دلاری به این مرکز آموزشی کمک کند.

او می‌گوید که مکتب معرفت در آن زمان ۳۸ شاگرد داشت که اکنون به بیش از سه هزار رسیده است. به گفته او این یک "معجزه در زمینه آموزش است."

او گفت کسانی که در خارج از افغانستان زندگی می کنند، به جز جنگ و انفجار، فساد در حکومت‌داری چیزی نمی شنوند ولی در حقیقت به گفته او کارهای انجام می‌شود که "ما از آن خبر نمی‌شویم."

Image caption دسوزا: نسل جوان افغان حالا در خط مقدم قرار دارند

خانم دسوزا می‌گوید که در عرصه آموزش تغییرات بزرگی در افغانستان بوجود آمده که مکتب معرفت نمونه آن است.

رئیس پیشین مجلس اعیان بریتانیا می‌گوید که خبرهای بدی که از افغانستان به گوش می‌رسد، این سوالها را در ذهن خلق می کند که پول مالیات دهندگان کشورهای خارجی به درستی مصرف می‌شود یا خیر؟

او می‌افزاید که پاسخ من این است که این پول‌ها به صورت بد مصرف نشده است. چرا که مردم طعم دموکراسی را می‌چشند.

به گفته او این صد درصد راضی کننده نیست. مطمئنا افغانستان با یک آینده نا‌معلوم رو بروست. پولی هنگفتی مصرف شده بدون آنکه نتیجه دلخواه داده باشد. با این‌حال، در مدت پانزده سال گذشته افغان‌ها آموخته‌اند که داشتن دمکراسی امکان پذیر است.

او گفت که بعد از چهار دهه جنگ، مردم افغانستان به خصوص نسل جوان، طعم دموکراسی را می‌چشند، این خیلی با ارزش است. شما حالا نسلی آموزش دیده دارید که می‌داند معنی ساخت نهادهای دمکراتیک چیست و در این راستا سهم می‌گیرند.

این نماینده سابق بریتانیا افزوده که این نسل حالا در خط مقدم قرار دارند. در خط مقدم مبارزه با فساد، مواد مخدر، نژاد پرستی و بنیادگرایی. آنها راهکارهای انجام این کار را هم بلدند. پس هر چیزی که به دموکراسی کمک کند، ارزشمند است. هرچند مناطق مانند هلمند محروم از آن است اما در مناطق دیگر نهادهای کوچک و بزرگ مدنی در حال رشد هستند.

فرانسیس دسوزا در سال ۲۰۰۴ به عضویت مجلس اعیان بریتانیا درآمد و از ۲۰۱۱ تا آگست ۲۰۱۶ رئیس این مجلس بود. او در رأس هیاتی از بنیاد وستمنستر برای دموکراسی در سال ۲۰۰۲ به کابل آمد.

به گفته خودش این بازدید تصویری را که او از افغانستان داشت، تغییر داد. او با افغان‌های آشنا شد که رویای افغانستان مدرن و جامعه عاری از خشونت را داشتند. برای تحقق این رویا، خانم دسوزا کمک به آموزش را دستور کارش قرار داد.