صف کیلومتری افغان‌ها برای عبور و مرور از مرز پاکستان در آخرین روز مهلت دو روزه

مردمی که برای عبور از مرز تلاش می‌کنند حق نشر عکس AP

براساس گزارش‌ها از مرز پاکستان و افغانستان، در دومین و آخرین روز از بازگشایی مرز بین دو کشور، هزاران نفر برای تردد بین این دو کشور در گذرگاهای رسمی صف بسته‌اند.

گزارش‌ها از گذرگاه تورخم می گوید که طول صف متقاضیان عبور به یک کیلومتر می‌رسد.

پاکستان پس از ۱۹روز گذرگاه‌های تورخم و سپین بولدک را روز گذشته (۷ مارس/۱۷ حوت) به مدت دو روز به روی افرادی که با ویزای پاکستان رفته و آنجا گیر مانده اند، باز کرد.

چند روز پیش سفیر افغانستان در پاکستان هشدار داده بود که اگر پاکستان گذرگاه های تورخم و سپین بولدک را باز نکند، از کابل خواهد خواست که افراد گیرمانده در پاکستان را با هواپیما انتقال دهد.

مقامات پاکستان می‌گویند گذرگاه‌های مرزی را برای جلوگیری از عبور شورشیان از خاک افغانستان به این کشور بسته‌اند و این گذرگاه‌ها تا زمانی که نگرانی‌های امنیتی پاکستان رفع نشده است، همچنان بسته باقی خواهد ماند.

حق نشر عکس AP

دولت افغانستان با رد ادعاهای پاکستان گفته است که شورشیان مخالف دولت افغانستان در پاکستان پناهگاه‌ها امن دارند و از آنجا وارد افغانستان شده، اقدام به حملات "تروریستی" می‌کنند.

هزاران افغان و صدها پاکستانی در این مدت در پاکستان و افغانستان گیر مانده بودند.

مشخص نیست که تاکنون و با باز شدن مرز، دقیقا چند نفر از مرز عبور کرده‌اند؛ اما دستکم یک نفر در روز گذشته در این گذرگاه ها کشته شده است. برخی دیگر از آمارها تعدادی کشته شدگان را "۳ نفر" ذکر کرده‌اند.

گزارشهای غیررسمی در عین حال حاکی از آن است که چیزی حدود ۲۰ هزار نفر در طول ۲۴ ساعت گذشته از مرز عبور کرده اند.