سفارت آمریکا در کابل صدور ویزا برای مترجمان افغان را 'متوقف کرده است'

افغانستان، آمریکا، ویزا، مترجم، مترجمان حق نشر عکس AP
Image caption برآورد شده که بیش از ۱۰ هزار افغان منتظر ویزای آمریکا هستند

یک سناتور دموکرات در آمریکا تأیید کرده که سفارت این کشور در کابل، روند مصاحبه با مترجمان افغان متقاضی ویزا را متوقف کرده است.

این ویزاها در چارچوب کمک به مترجمانی صادر می‌شود که به نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان کمک کرده‌اند و حالا زندگی آنها به خطر افتاده است.

پیشتر برنامه کمک بین‌المللی کمک به مهاجران هم از توقف روند مصاحبه با مترجمان افغان به دلیل "کمبود ویزا" خبر داده بود.

به نوشته وبسایت "د هیل" که فعالیت‌های کنگره آمریکا را پوشش می‌دهد، سناتور دموکرات جین شاهین با انتقاد از تصمیم سفارت آمریکا در کابل گفته توقف این برنامه به هم‌پیمانان ما در افغانستان این پیام را می‌دهد که آمریکا آنها را تنها گذاشته است.

بتسی فیشر، مدیر سیاست‌گذاری برنامه بین المللی کمک به مهاجرت هم در بیانیه‌ای توقف مصاحبه با مترجمان افغان را "ویرانگر" توصیف کرده و آن را به معنی باقی ماندن " هزاران متحد قابل اعتماد" در خطر دانسته است.

بیشتر بخوانید:

دستورالعمل تجويز دفاع ملی که در دسامبر سال گذشته تصویب شد، اجازه صدور ۱۵۰۰ ویزای دیگر را به برنامه کمک به مترجمان داد. این ویزاها علاوه بر ۳۵۰۰ ویزای قبلی است که قرار بود در چارچوب این برنامه به مترجمان نیروهای آمریکایی داده شود.

برآورد شده که بیشتر از ۱۰ هزار افغان همچنان منتظر ویزای آمریکا هستند.

آمریکا برنامه مشابهی هم برای مترجمان عراقی دارد که به نیروهای آمریکایی در عراق کمک کرده‌اند.

صدور اولین فرمان مهاجرتی ترامپ که در آن ورود اتباع عراقی به آمریکا ممنوع شده بود، برنامه کمک به مترجمان عراقی را هم با مشکلاتی روبرو کرد، اما نام عراق از فرمان جدید مهاجرتی که هفته پیش صادر شد، حذف شده است.