افغانستان از تخلفات مرزی پاکستان به سازمان ملل متحد شکایت کرد

صیقل حق نشر عکس Saikal
Image caption تنش میان کابل و اسلام آباد در ماه‌های اخیر افزایش یافته است

افغانستان از تخلفات مرزی پاکستان به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرده و گفته که از ماه ژانویه سال جاری تاکنون افغانستان حد اقل ۵۹ مورد نقض قلمرو افغانستان را به وسیله نیروهای نظامی پاکستان ثبت کرده ‌است.

محمود صیقل، سفیر و نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل، دیروز ۱۰ مارس در جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره وضعیت افغانستان گفت که موارد نقض شامل سه مورد نقض حریم هوایی، شلیک بیشتر از ۱۳۷۵ توپ از خاک پاکستان به افغانستان که منجر به کشته شدن ده‌ها نفر و بیجا شدن ۴۵۰ خانوار در زمستان سرد در ولایات شرقی افغانستان شده‌است.

او گفته که حمله‌های پاکستان باعث آتش گرفتن جنگل‌ها شده است. به گفته او ساخت غیر قانونی زیرساخت‌ها در نزدیکی قلمرو افغانستان و اجرای مانور خصمانۀ تانک‌ها و سلاح‌های سنگین بخشی دیگر از تخطی‌های پاکستان بوده‌است.

آقای صیقل افزوده که کابل فهرستی از ۷۶ مظنون را دریافت کرده که به ادعای پاکستان در خاک افغانستان پناه گرفته‌اند ولی این فهرست از سوی افغانستان و همکاران بین‌المللی آن تایید نشده است.

او افزوده که کابل تاکنون ۲۵ یادداشت اعتراضی به حکومت پاکستان تسلیم کرده و در هفته‌های گذشته سه بار سفیر آن کشور در کابل را احضار کرده است. فهرستی از ۸۶ "تروریست" شناخته شده و ۳۲ مرکز آموزشی طالبان، به شمول مراکز شبکه حقانی، را به حکومت آن کشور سپرده و خواستار بستن فوری این مراکز شده ‌است.

بیشتر بخوانید:

+ به دنبال بسته شدن گذرگاه‌های مرزی، هزاران افغان در پاکستان گیر ماندند

+ هشت سرباز مرزی افغان در حمله افراد مسلح در مرز تورخم کشته شدند

+ 'درگیری مرزی پاکستان و افغانستان دست‌کم یک کشته به جا گذاشت'

آقای صیقل گفته که کابل تقاضای تحقیق از جانب یک طرف سوم را برای ارزیابی اقدام‌های دو طرف مطرح کرده ولی تا هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده است.

او گفته که جنگ افغانستان منشا داخلی ندارد. در مقابل این جنگ محصول پیوند مواد مخدر، افراطیت خشونت‌بار و حمایت دولتی از "تروریسم "با ابعاد منطقه‌ای و پیامد‌های جهانی است.

به گفته او جنگ افغانستان به یک جنگ اعلام نشده از جانب یک کشور همسایه مبدل شده است که در طول سال‌ها و همین اکنون نیز به هماهنگ سازی، تسهیل و طرح‌ریزی خشونت در افغانستان از طریق گروه‌های نیابتی و بیشتر از ۲۰ شبکه تروریستی ادامه می‌دهد. این گروه‌ها از یک زیربنای تمام عیار بیرونی بهره می‌گیرند تا افغانستان خواستار زندگی صلح آمیز و مرفه را در بی‌ثباتی نگهدارند.

روابط افغانستان و پاکستان در هفته‌های اخیر تیره شده ‌است و هر دو کشور یکدیگر را متهم می‌کنند که برای شورشیان پایگاه امن فراهم کرده‌اند.

مطالب مرتبط