آمریکا: ظرفیت ویزای ویژه افغان‌ها تکمیل شده است

نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان حق نشر عکس Reuters
Image caption در بیش از یک دهه حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان، افغان‌های زیادی با آنها کار کرده‌اند

وزارت خارجه آمریکا با تایید توقف مصاحبه با افغان‌های متقاضی ویزای ویژه در سفارت این کشور در کابل، گفته که تعداد متقاضیان به مراتب بیشتر از تعداد ویزاهایی است که به این برنامه اختصاص یافته است.

برنامه صدور ویزای ویژه آمریکا مخصوص مترجم‌ها و سایر افغان‌هایی است که با نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان کار کرده‌اند و حالا زندگی آنها با تهدیدهایی روبرو شده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانه‌ای گفته که شمار افغان‌هایی که فعلا در مرحله نهایی دریافت ویزای آمریکا قرار گرفته‌اند، همان حدی را که کنگره آمریکا برای این برنامه تعیین کرده، تکمیل می‌کنند.

در این بیانیه تصریح شده که اکنون فقط ۱۴۳۷ ویزا برای برنامه مذکور باقی مانده است، اما شمار متقاضیان ویزا به ۱۵۰۰۰ نفر می‌رسد.

این در حالی است که دستورالعمل تجویز دفاع ملی که در دسامبر سال گذشته تصویب شد، اجازه صدور ۱۵۰۰ ویزای دیگر را به برنامه کمک به مترجمان داد. این ویزاها علاوه بر ۳۵۰۰ ویزای قبلی است که قرار بود در چارچوب این برنامه به مترجمان نیروهای آمریکایی داده شود.

بیشتر بخوانید: سفارت آمریکا در کابل صدور ویزا برای مترجمان افغان را 'متوقف کرده است'

توقف روند مصاحبه با متقاضیان افغان ویزای ویژه آمریکا انتقادهایی را در پی داشته است.

به نوشته وبسایت "د هیل" که فعالیت‌های کنگره آمریکا را پوشش می‌دهد، سناتور دموکرات جین شاهین با انتقاد از تصمیم سفارت آمریکا در کابل گفته توقف این برنامه به هم‌پیمانان ما در افغانستان این پیام را می‌دهد که آمریکا آنها را تنها گذاشته است.

بتسی فیشر، مدیر سیاست‌گذاری برنامه بین المللی کمک به مهاجرت هم در بیانیه‌ای توقف مصاحبه با مترجمان افغان را "ویرانگر" توصیف کرده و آن را به معنی باقی ماندن " هزاران متحد قابل اعتماد" در خطر دانسته است.