اتحادیه اروپا کمپین مبارزه با فساد در افغانستان را آغاز کرد

فرانز مایکل میلیبن حق نشر عکس FB/EUinAfghanistan
Image caption فرانز مایکل میلیبن: فساد به مثابه یک تهدید وجودی برای افغانستان و برنامه خودکفایی این کشور است

فرانز مایکل میلیبن، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان در مراسم گشایش کمپین اتحادیه اروپا برای مبارزه با فساد گفت که اگر دولت افغانستان با فساد مبارزه جدی‌تری نکند، دولتی ضعیف باقی خواهد ماند که به طور کامل به کمک‌های خارجی متکی است.

این کمپین اتحادیه اروپا با هدف تأکید بر نقش مهم بالا بردن آگاهی، پیشگیری و همکاری میان دولت و شهرودان در امر مبارزه با فساد راه‌اندازی شده است.

در خبرنامه‌ اتحادیه اروپا که امروز (یکشنبه، ۲۲ حوت/اسفند) منتشر شده، آمده که تمرکز اصلی کارزار ضد فساد بر روی استخراج غیرقانونی از منابع طبیعی افغانستان بوده که در حال حاضر دومین منبع درآمد برای شورشیان است.

فساد در نهادهای قضایی و امنیتی و لزوم جلوگیری از آن از جمله مواردی است که شامل این کمپین می‌شود.

بیشتر بخوانید:

به گفته نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان، با وجود برخی از پیشرفت‌ها در امر مبارزه با فساد، این مسئله به مثابه یک تهدید وجودی برای افغانستان و برنامه خودکفایی این کشور باقی مانده است.

افغانستان در تازه‌ترین گزارش سالیانه سازمان شفافیت بین‌المللی از نظر فساد در بخش دولتی، در میان ۱۷۶ کشور در جایگاه ۱۶۹ قرار گرفته است.

حق نشر عکس TI
Image caption افغانستان که از سال ۲۰۰۷ به این سو شامل فهرست ارزیابی سالیانه سازمان شفافیت بین‌المللی شده، همیشه در میان ۱۰ کشور با بیشترین میزان فساد قرار داشته است

در گزارش سازمان شفافیت بین‌المللی (اکتبر ۲۰۱۶) که تعهدات حکومت وحدت ملی در امر مبارزه با فساد اداری را بررسی کرده، آمده که ایجاد کمیسیون تدارکات ملی به منظور بررسی تمام قراردادهای دولتی یک اقدام مهم است.

پیشتر اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، سال ۱۳۹۵ هجری را سال مبارزه با فساد یاد کرده و گفته بود که "نه ملت افغانستان تحمل عناصر مفسد را دارد و نه جامعه بین‌المللی حوصله دارد که پول‌های حاصل از مالیات مردم خود را به جیب چند مفسد در افغانستان بفرستد".

قرار است که این کمپین به مدت ۷ هفته طول بکشد و با برگزاری یک نشست بلندپایه‌ ضدفساد در ماه می ۲۰۱۷ پایان یابد.

بیشتر بخوانید: