'ده‌ها کودک در افغانستان به جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی متهم اند'

کودکان افغان حق نشر عکس Getty Images
Image caption کودکان افغان از بزرگترین قربانیان جنگ نیز هستند

مقام‌های وزارت عدلیه افغانستان می‌گویند در حال حاضر نزدیک به هشتصد کودک در مراکز اصلاح و تربیت کودکان در ولایات مختلف نگهداری می‌شوند.

محمد امان ریاضت، سخنگوی وزارت عدلیه افغانستان، امروز دوشنبه ۲۳ حوت (اسفند) در یک نشست خبری گفت ۱۲ درصد این کودکان، دختران هستند.

عده‌ای از این کودکان به اتهام جرایم سنگین مثل دست داشتن در حملات انتحاری و بمب گذاری بازداشت شدند اما به خاطر پایین بودن سن‌شان از هژده سال، به جای نگهداری در زندان بزرگسالان در مراکز اصلاح و تربیت نگهداری می‌شوند.

سخنگوی وزارت عدلیه می‌گوید بیشتر کودکانی که در مراکز اصلاح و تربیت نگهداری می‌شوند که شمارشان به ۱۶۶ نفر می‌رسد، مظنون، متهم و یا محکوم به جرایم سنگین علیه امنیت داخلی و خارجی هستند.

به گفته وی، پس از این کودکان، اتهام بیشتر کسانی که در این مراکز نگهداری می‌شوند، سرقت و قتل است.

او می‌گوید محل نگهداری کودکان متهم به اعمال جنایی و افراطی نظر به درجه جنایت‌شان مشخص است؛ کسانی که متهم به جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی هستند در محلی دورتر از آنهایی که جرایم حفیف دارند، نگهداری می‎شوند.

مقام‌های وزارت عدلیه افغانستان می‌گویند برای بازگرداندن صحت روانی این کودکان بیش از ده روانشناس را به کمک نهادهای بین‌المللی استخدام کرده اند تا به این کودکان کمک کنند.

گروه‌های مخالف مسلح دولت افغانستان بارها متهم به استفاده از کودکان در حملات انتحاری، بمب‌گذاری‌ها و جنگ شده‌اند، امری که خلاف قوانین بین‌المللی است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط