روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۲۴ حوت

روزنامه اطلاعات روز

چگونگی حمله مخالفان مسلح به شفاخانه چهارصد بستر کابل و حمله کم سابقه عطا محمد نور والی بلخ به عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۴ حوت (اسفند) کابل است.

چگونگی حمله به شفاخانه چهارصد بستر کابل

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد با‭ ‬آن‭ ‬که‭ ‬رسانه‌های‭ ‬جهانی‭ ‬داستان‌هایی‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬تروریست‌هایی‭ ‬که‭ ‬به‭ ‬۴۰۰‭ ‬بستر‭ ‬حمله‭ ‬کردند،‭ ‬منتشر‭ ‬می‌کنند،‭ ‬اما‭ ‬حکومت‭ ‬در‭ ‬این‭ ‬مورد‭ ‬سکوت‭ ‬کرده‭ ‬است.

۸‌صبح نوشته که رسانه‌های‭ ‬جهانی‭ ‬به‭ ‬نقل‭ ‬از‭ ‬مقامات‭ ‬ناشناس‭ ‬در‭ ‬حکومت‭ ‬افغانستان،‭ ‬نوشته‌اند‭ ‬که‭ ‬برخی‭ ‬از‭ ‬کارآموزان‭ ‬شفاخانه‭ ‬۴۰۰‭ ‬بستر‭ ‬مهاجمان‭ ‬اصلی‭ ‬بودند.

۸‌صبح افزوده که حکومت‭ ‬باید‭ ‬نام‭ ‬و‭ ‬شهرت کامل این کارآموزان، ‬دکتران‭ ‬و‭ ‬دیگرانی‭ ‬را‭ ‬که‭ ‬نقش‭ ‬تروریست‭ ‬را‭ ‬ایفا‭ ‬کرده‭ ‬بودند،‭ ‬افشا‭ ‬کند زیرا مردم می‌خواهند در این مورد بدانند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، وقتی‭ ‬مردم‭ ‬از‭ ‬طریق‭ ‬سخنگویان‭ ‬حکومت‭ ‬و‭ ‬گزارش‌های‭ ‬رسمی‭ ‬نهاد‌های‭ ‬امنیتی،‭ ‬معلومات‭ ‬بگیرند،‭ ‬اعتبار‭ ‬حکومت‭ ‬پابرجا‭ ‬می‌ماند اما وقتی تنها رسانه‌های خارجی منبع معلومات باشد، اعتماد مردم به حکومت از بین می‌رود.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که روایت حمله به شفاخانه نظامی داوودخان به نقل از شاهدان عینی آن و زخمیانی که از این حادثه جان به‌سلامت برده‌اند، لایه‌های تیره این حمله را آشکار می‌کند.

اطلاعات روز نوشته که مساله نفوذی‌ها و آنچه که در افکار عمومی به «ستون پنجم» معروف شده به نگرانی بسیار جدی بدل شده است. تروریست‌ها چگونه و از چه مجاری می‌توانند به اماکن و نهادهای دولتی نفوذ کنند؟

اطلاعات روز افزوده که اگر آنچنان که حالا گفته می‌شود شمار کشته‌های این حمله به بیش از ۱۰۰ نفر رسیده، معنایش این است که حکومت و پارلمان در برابر یک کشتار وسیع، سکوت کرده است. انتظار می‌رود که پارلمان اراده پرسیدن سوال‌های مردم و مواخذه مسئولان امنیتی را داشته باشد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد در کشورهای دیگر، افراد به‌خاطر حفظ آبرو و عزت دولت، به مقام‌های مهم گماشته می‌شوند و اگر خللی در کار آنان وارد شود، داوطلبانه استعفا می‌دهند. اما در افغانستان این فرهنگ وجود ندارد.

ماندگار نوشته که "اگرچه دولت کمیسیونی را تعیین کرده است تا واقعیت ماجرا را دریابد؛ اما بر اساس تجارب، همه می‌دانیم این کمیسیون‌ها راه به جایی نمی‌برند و دلیل آن‌هم نبود اراده حقیقت‌یابی در این کمیسیون‌ها و نیز کتمان عمدی و آمرانه حقایق توسط ریاست‌جمهوری است."

نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار تاکید می‌کند که ریاست جمهوری باید نهادهای امنیتی را از شر جاسوسان و گماشتگان بیرونی نجات بخشد و با یک تسویه‌حساب بنیادی، ارکان حکومت را از ستون پنجم مبرا سازد.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که تحقیقات باید در مورد حادثه چهارصد بستر به گونه جدی پیگیری شود و نتیجه آن به مردم اعلام شود.

آرمان ملی نوشته که این حادثه نشان می دهد که نهادهای کشفی و اطلاعاتی در این زمینه کوتاهی کرده اند و باید در قدم نخست از مسئولان شفاخانه بازجویی صورت گیرد.

انتقاد عطا محمد نور از عبدالله

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که حکومت وحدت ملی از همان آغاز کار با ناهماهنگی‌ها و ناسازگاری‌های درونی همراه بود.

افغانستان نوشته که تقسیم پنجاه- پنجاه قدرت میان رئیس جمهوری و رئیس اجرایی، هم بر خلاف قانون بود و هم با روند حکومتداری سالم و سازنده در تضاد قرار داشت.

افغانستان افزوده که توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی اگرچه افغانستان را از یک بن بست سیاسی نجات داد، اما آینده این کشور را با ابهام‌ها و سردرگمی‌های بسیاری مواجه کرد و از همان آغاز تشکیل حکومت وحدت ملی اختلافات و چانه زنی‌ها میان تیم‌های شریک در قدرت بر سر چگونگی تقسیم چوکی‌ها شروع شد و تا هنوزادامه دارد.

افغانستان می‌نویسد که اظهارات اخیر والی بلخ را می‌توان به عنوان نمونه عینی تضادهای درونی یادآور شد. این تضادها در مجموع کلیه ارگان های حکومتی را تحت تأثیر قرار داده و بر امنیت و ثبات کشور سایه انداخته است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، تشدید رقابت‌ها و تضادهای درون حکومتی جز این که به چالش‌ها بیفزاید، نتیجه و پیامد دیگری به دنبال نخواهند داشت. از اینرو سیاستمداران باید با درک اوضاع شکننده این کشور، تدبیر سیاسی خود را در حل و فصل مشکلات موجود صادقانه به کار گیرند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط