در سه سال آینده ۳۰ هزار معلم جدید در افغانستان استخدام می‌شوند

مکتب
Image caption ۳۳ درصد معلمان در افغانستان زنان هستند

وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان از برنامه جذب ۳۰ هزار معلم جدید در سه سال آینده خبر می‌دهد.

در حال حاضر افغانستان نزدیک به ۲۲۳ هزار معلم دارد که ۳۳ درصد آن زنان هستند. این معلمان مسئولیت آموزش بیش از ۷ میلیون دانش آموز افغان را به عهده دارند.

مجیب مهرداد، سخنگوی وزارت معارف می‌گوید برای حل مشکل کمبود معلم، ۳۰ هزار آموزگار تازه در سه سال آینده استخدام می‌کنند که قرار است تعداد بیشتر آن زنان باشند.

افغانستان به ۴۵ هزار آموزگار جدید نیاز دارد تا نیاز تمامی مکاتب این کشور را برطرف کند.

برای وزارت معارف افغانستان مساله نگران کننده این است که شمار معلمان زن در شماری از ولایات بسیار اندک است و در برخی نقاط حتی به صفر می‌رسد؛ چون ۷۰ درصد معلمان زن هم اکنون در شهر کابل اجرای وظیفه می‌کنند.

پیامد کمبود یا نبود معلم زن در برخی از مناطق افغانستان این است که شماری از خانواده‌ها مانع رفتن دختران شان به مکتب می‌شوند. زیرا بسیاری از خانواده‌های افغان اجازه نمی‌دهند دختران شان در کلاس یک معلم مرد بنشینند.

در نتیجه، هزاران دختر از آموزش محروم شده‌اند.

سخنگوی وزارت معارف می گوید تلاش کرده در سالی که نزدیک به پایان است، اندکی این مشکل را حل کرده و عده‌ای از معلمان حرفه‌ای زن را با پرداخت حقوق بلند از ۷ صد تا هزار دلار در ماه با یک محرم مرد به مناطق دوردست بفرستد اما این شمار کافی نبوده است.

اما تنها کمبود معلم زن نیست که چالشی در زمینه تعلیم و تربیت دختران در برابر وزارت معارف است. در افغانستان مناطقی هم است که در آن اصلا مکتب دخترانه‌ای وجود ندارد و در برخی از نقاط هم مکاتب دخترانه صرفا برای دختران خرد سال و تا دوره ابتدایی یا صنف ششم فعال است .

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط