وزارت قبایل افغانستان: در برابر نقض توافقنامه خط دیورند خاموش نمی‌مانیم

تورخم
Image caption گذرگاه‌های مرزی پاکستان به افغانستان به مدت دو روز، (سه شنبه و چهارشنبه، ۱۷ و ۱۸ حوت/اسفند) روی مسافران باز شد

وزارت اقوام و قبایل افغانستان می‌گوید که کابل دیگر سیاست سکوت را در قبال "نقض توافقنامه خط دیورند" از سوی پاکستان کنار می‌گذارد.

مقام‌های این وزارت با ادغام مناطق آزاد قبایلی پاکستان موسوم به "فاتا" ) FATA ) به ایالت خیبرپختونخواه پاکستان مخالفت می‌کنند.

پاکستان اخیرا تصمیم گرفته که هفت منطقه خودمختار قبایلی پشتون‌نشین را که در مرز با افغانستان واقع است، جزو تشکیلات رسمی اداری این کشور کند.

برای مقام‌های افغان این تحرکات سیاسی و تحرکات نظامی اخیر پاکستان، "سوال برانگیز" است.

دولت افغانستان مرز مشترک بین این کشور و پاکستان را که حدود ۲۴۰۰ کیلو متر طول دارد، به رسمیت نمی‌شناسد و مدعی است که معاهده‌ای که در این مورد در سال ۱۸۹۳ میلادی بین امیر عبدالرحمان خان، پادشاه وقت افغانستان و سر مورتیمر دیورند، وزیر خارجه وقت هند بریتانیایی امضا شده، اعتبار ندارد.

اما دولت پاکستان و جامعه بین‌المللی این مرز را به عنوان مرز بین‌المللی بین دو کشور به رسمیت می‌شناسند.

بیشتر بخوانید:

+ 'ادغام مناطق قبیله‌ای پاکستان بر سرنوشت خط دیورند تاثیری ندارد'

+ دیورند؛ مرز رسمی یا قرار داد موقت - ۱

+ دیورند؛ مرز رسمی یا قرارداد موقت-۲

غفور لیوال سرپرست وزارت اقوام و قبایل افغانستان امروز سه شنبه ۲۴ حوت (اسفند) در یک نشست خبری گفت پاکستان با عملیات‌های خودسرانه در مناطق مرزی، بسیاری از ساکنان این منطقه را آواره کرده که این عملکرد آن کشور برای افغانستان پذیرفتنی نیست.

این مقام افغان می‌گوید که پاکستان با یکجا کردن مناطق قبیله‌نشین (فاتا) به ایالت خیبر پختونخواه، با اراده مردم بازی می‌کند.

او افزود که پاکستان توافق ساکنان منطقه را در نظر نگرفته و این کار حق انتخاب و آزادی مردم را از بین برده است.

او می‌گوید که دولت افغانستان در مقابل نقض توافقنامه خط دیورند از سوی پاکستان، خاموش نمی‌ماند و این اقدامات پاکستان خلاف این توافقنامه است.

در یک ماه گذشته در پی انفجارهای خونین در پاکستان و افغانستان، روابط دو کشور به سردی گرایید و کابل و اسلام آباد اقداماتی را علیه یکدیگر روی دست گرفتند.

پاکستان ناراض در مقابل آنچه پناه گرفتن شورشیان ضد دولت در خاک افغانستان می‌خواند، دیپلمات‌های افغان را احضار کرد، مرزهای خود را بست، مناطقی از خاک افغانستان را هدف موشک قرار داد، محدودیت‌هایی روی مهاجرین اعمال کرد و سرانجام هم از ادغام مناطق قبیله‌نشین با اصل قلمروی پاکستان سخن گفت.

در مقابل افغانستان هم در یک ماه پنج بار دیپلمات‌های پاکستانی را احضار کرد، دولت پاکستان را به شورای امنیت برد و حالا هم مخالفتی شدیدی با سیاست ادغام در پیش گرفته است.

برخی از رهبران ملی‌گرای پشتون در پاکستان هم موضع شبیه دولت افغانستان گرفته‌اند. محمود خان اچکزی گفته ادغام این مناطق خارج از صلاحیت اسلام آباد است و تصمیم گیرنده اصلی ساکنان این مناطق اند.

مطالب مرتبط