افغانستان: ۲۴ مظنون حمله به شفاخانه سردار داوود بازداشت شدند

شفاخانه حق نشر عکس AP
Image caption وزارت دفاع افغانستان شمار کشته شدگان این حادثه را ۵۱ نفر اعلام کرده

ژنرال هلال‌الدین هلال، از معاونان وزارت دفاع افغانستان و رئیس هیات بررسی رویداد حمله به شفاخانه سردار محمد داوود اعلام کرد که در ارتباط به حمله روز چهارشنبه گذشته، ۱۸حوت/ اسفند، ۲۴ نفر بازداشت شده‌اند.

او توضیح داد که این افراد شامل کارمندان امنیتی، اطلاعاتی و افرادی هستند که در دست داشتن در این حمله مظنون شناخته شده‌اند.

آقای هلال گفت که در میان بازداشت شدگان ژنرال ارتش نیز است.

بیشتر بخوانید:

+ 'در طبقه ۷ شفاخانه گیرمانده‌ام و مرگ لحظه به لحظه نزدیکتر می‌شود'

+ اتحادیه اروپا: حمله به شفاخانه نظامی در کابل کار طالبان است

+ '۳۰ کشته و ۵۰ زخمی' در حمله به بزرگترین شفاخانه نظامی افغانستان

قبلا گفته شده بود که حمله کنندگان مسلح از قبل با همکاری شماری از پزشکان این شفاخانه در این مرکز درمانی مستقر شده بودند، ولی آقای هلال این گفته‌ها را رد کرد و گفت که هیج پزشکی از داخل بیمارستان با حمله کنندگان همکاری نکرده‌است.

او درباره نحوه ورود حمله کنندگان به شفاخانه گفت که حمله کنندگان شامل ۵ نفر بودند که در روز حادثه وارد شفاخانه شدند و یک نفر آنان در ورودی شفاخانه خود را منفجر و چهار نفر دیگر وارد این شفاخانه شدند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای هلال گفته که این شفاخانه حدود دو هزار کارمند دارد و شمار مراجعین آن نیز روزانه به ۴ هزار نفر می‌رسد.

رسانه‌های داخلی افغانستان گزارش داده بودند که یک خودرو که کارت ویژه با امضا وزیر دفاع افغانستان را داشته، مهاجمان مسلح را به داخل شفاخانه منتقل کرده‌است.

آقای هلال نیز تأیید کرد که مهاجمان مسلح توسط این خودرو منتقل شده ولی شماره پلاک/پلیت این خودرو جعلی بوده و به دلیل غفلت نیروهای امنیتی توانسته که وارد شفاخانه شود. به گفته او سربازی که به این خودرو اجازه ورود داده نیز اکنون در بازداشت است.

او گفت حمله کنندگان بعد از این که وارد شفاخانه شده‌اند با بارچه/چاقو، اسلحه سبک و بمب دستی به کارمندان، پزشکان و بیماران حمله کرده‌اند.

به گفته او هدف از حمله کنندگان این بوده که به جلسه پزشکان متخصص خود را برسانند و بتوانند به آنان حمله کنند که "خوشبختانه" آنان از قبل مطلع به محل دیگری منتقل شدند.

او گفت که حمله کنندگان شامل اتباع افغانستان و خارجی بودند.

Image caption نقشه شفاخانه سردار محمد داوود

آقای هلال گفت که تحقیق درباره این حادثه جریان دارد و تصاویر دوربین‌های مدار بسته بررسی و مشخص شده که حمله کنندگان از چه نوع وسایلی در این حمله استفاده کرده‌اند.

او مدعی شد که این حمله در خارج افغانستان طراحی شده، مدارک و شواهدی که از این حمله بدست آمده به ریاست امنیت ملی افغانستان داده شده تا تعقیب شود.

قبلا گزارش شده بود که شماری از زخمیان گروه طالبان که در این شفاخانه بستری بودند و در زمان حمله از بستر بیماری برخواسته و با حمله کنندگان همکار شده‌اند. آقای هلال این گزارشها را نادرست خواند و گفت که زخمیان افراد وابسته به گروه طالبان در اتاق‌های نگهداری می‌شود که بدون اجازه دسترسی به بیرون را ندارند.

آقای هلال گفته که این شفاخانه حدود دو هزار کارمند دارد و شمار مراجعین آن نیز روزانه به ۴ هزار نفر می‌رسد.

او افزود که براساس آمار نهایی حدود ۵۱ نفر در این حادثه کشته و اکنون نزدیک به ۳۱ زخمی تحت درمان هستند که بقیه زخمی‌ها درمان و مرخص شده‌اند.

معاون وزارت دفاع از رسانه‌های افغانستان انتقاد کرده و گفت که ۹۹ درصد از گزارش‌های که تاکنون توسط رسانه‌ها درباره این حادثه نشر شده نادرست و براساس شایعات است.

مطالب مرتبط