اتحادیه اروپا: ۱۸۳هزار افغان در ۲۰۱۶ درخواست پناهندگی دادند

پناهجویان افغان در آلمان حق نشر عکس Getty Images
Image caption در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۲۷ هزار افغان در آلمان برای اولین بار درخواست پناهندگی داده‌اند

گزارش تازه اتحادیه اروپا درباره میزان درخواست پناهندگی به این اتحادیه در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که ۱۸۳هزار شهروند افغانستان برای اولین بار تقاضای پناهندگی را در این مدت ارائه داده‌‌اند که بیشترین این درخواست را آلمان دریافت کرده است.

براساس این گزارش، تعداد شهروندان افغانستان که برای پناهندگی در ۲۸ کشور اتحادیه اروپا درخواست داده‌اند، نسبت به سال ۲۰۱۵ چندان تغییری نکرده اما در مقایسه با ۲۰۱۴، افزایش ۴۰۰ در صدی داشته است.

به گزارش اتحادیه اروپا، از مجموع ۱۸۳هزار درخواست پناهندگی شهروندان افغانستان در سال ۲۰۱۶، بیش از ۷۰ درصد آنها را آلمان دریافت کرده است.

شهروندان سوریه که بر اساس روال قانونی برای اول بار درخواست پناهندگی خود را ارائه داده‌اند، با ۳۳۴هزار درخواست در رده اول قرار دارند. این رقم برای عراقی‌های متقاضی پناهندگی ۱۲۷هزار بوده که در رده سوم قرار دارند.

شهروندان ایران با درج بیش از۴۰ هزار درخواست پناهندگی در سال ۲۰۱۶، جایگاه ۶ را در این فهرست از آن خود کرده‌اند.

تعداد درخواست پناهندگی برای اولین بار در یکی از ۲۸ عضو اتحادیه اروپا درصدی درخواست پناهندگی افغان‌ها از مجموع درخواست‌های دریافت شده از سراسر جهان در اتحادیه اروپا
۲۰۱۶ ۱٬۲۰۴٬۲۸۰ ۱۵درصد
۲۰۱۵ ۱٬۲۵۷٬۰۲۰ ۱۴درصد
۲۰۱۴ ۵۶۲٬۶۸۰ ۷درصد
eurostat

در گزارش اتحادیه اروپا آمده است که در سال ۲۰۱۶، در مورد بیش از ۱.۱میلیون پرونده تصمیم‌گیری صورت گرفته که تنها به ۶۱ درصد از آن پاسخ مثبت داده شده است.

از این جمله، بیش از ۵۷ درصد از این تصمیم‌گیری‌ها در آلمان انجام یافته است.

بیشتر بخوانید:

با شدت گرفتن موج پناهجویان در سال ۲۰۱۵، دولت آلمان اعلام کرده بود که پناهندگان افغان‌ که در آلمان پذیرفته نشده‌اند، دوباره به افغانستان بازگردانده خواهند شد.

حق نشر عکس REUTERS
Image caption معترضان با بازگرداندن پناهجویان افغان با پلاکاردی که بر آن نوشته شده افغانستان امن نیست

دولت‌های آلمان و افغانستان در اکتبر سال گذشته توافقنامه‌ای را برای برگرداندن پناهجویان رد شده امضاء کردند. از آن زمان، آلمان ماهی یک هواپیما به کابل می‌فرستد که مسافران آن اکثرا مردهای مجرد هستند.

در یک سال گذشته آلمان ۸۰ هزار پناهجو را به کشورشان برگرداند. پیش‌بینی شده که این رقم در سال جاری میلادی افزایش یابد.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط