متقاضیان افغان چشم به راه ویزای ویژه؛ ویزای ویژه در گرو تصمیم کنگره

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تلاش‌ها برای تمدید برنامه ویزا به افغان‌هایی که با آمریکایی‌ها کار می کنند

دولت آمریکا تا دو ماه و نیم دیگر در نظر دارد تا برنامه ویزای خاص مهاجرت در افغانستان موسوم به "اس‌آی‌وی" را متوقف ‌کند. براساس این برنامه، تاکنون نزدیک چهل هزار افغانی که برای دولت آمریکا کار کرده‌اند، ویزا گرفته و ساکن آمریکا شده‌اند. از سرگرفتن این روند به تأیید مجدد کنگره آمریکا نیاز دارد و اکنون سرنوشت هزاران افغان متقاضی به دست کنگره است.

برنامه صدور ویزای ویژه آمریکا مخصوص مترجم‌ها و سایر افغان‌هایی است که با نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان کار کرده‌اند و حالا زندگی آنها با تهدیدهایی روبرو شده است.

خان (نام مستعار) چند سال مترجم نظامیان آمریکایی در ولایت‌های مختلف افغانستان بوده که در بخش اداری با آمریکایی‌ها نیز کار کرده است. تصمیم اخیر دولت آمریکا او را شوکه کرده است. آقای خان در مراحل آخر گرفتن ویزا برای زندگی در "ساحل امن" قرار داشت.

او می‌گوید: "در ولایت‌مان فردی جرات کار با آمریکایی‌ها را ندارد. مخالفان اگر بفهمند کسی با آمریکایی‌ها کار می‌کند، او از بین می‌برند. افغان‌های زیادی از طریق 'اس‌ای‌وی ' به آمریکا رفته‌اند. اگر افغان‌ها دیگر به کار با آمریکایی‌ها ادامه ندهند، درست؛ اما وضعیت برای کسانی که با آنها کار می‌کنند، نسبت به گذشته بسیار بدتر شده است. "

بیشتر بخوانید:

این بی‌سرنوشتی، قصه هزاران افغانی است که آرزوی زندگی بهتر و امن‌تر را دارند. اکنون بیش از ۱۵ هزار نفر دیگر در لیست انتظار قرار دارند. در یک دهه اخیر بیش از ۳۸ هزار افغان از طریق ویزای خاص مهاجرت به آمریکا رفته‌اند.

Image caption سید منصور، مترجم افغان که نخواست چهره‌اش نمایان شود: خود را در افغانستان امن احساس نمی‌کنم، چون با آمریکایی‌ها کار کرده‌ام

تنها پارسال ۱۲ هزار نفر به ویژه مترجمان توانستند با استفاده از این امتیاز ویزایی خود را به آمریکا برسانند. این مترجمان کسانی بوده‌اند که در جنگ آمریکا گام به گام با سربازان خارجی به ماموریت رفته‌اند. این امتیاز دست‌کم در حال حاضر متوقف شده، اما جنگ نه.

سید منصور که قبلا ویزایش صادر شده هفته آینده کابل را ترک می‌کند. هر چند او با ویزای خاص مهاجرتی از تهدید احتمالی شورشیان فرار می‌کند، اما با بیم و امید راهی آمریکا است.

او می‌گوید: "آمریکا مشکلات زیاد خود را دارد، اما تنها دلیل رفتنم امنیت است. خود را در افغانستان امن احساس نمی‌کنم چون با آمریکایی‌ها کار کرده‌ام."

Image caption معاون کنسول سفارت آمریکا: از سرگفتن روند مصاحبه با متقاضیان ویزای ویژه وابسته تصمیم‌گیری کنگره آمریکا است

سفارت آمریکا در کابل با شمار متقاضیان بیشتر از ظرفیتش روبروست. در برنامه ویژه امسال تنها ۱۴۳۷ امتیاز ویزا باقی مانده، اما تعدا متقاضیان۱۵۰۰۰ نفر است. آمریکا بعد از دو و نیم ماه، دیگر با کسی مصاحبه نخواهد کرد.

کیت بارتلت، معاون کنسول سفارت آمریکا در کابل، به بی‌بی‌سی گفت: "ما تنظیم مصاحبه‌ها برای ویزاهای جدید را متوقف نموده‌ایم تا زمانی که ویزاهای جدید توسط کنگره اختصاص داده نشده است ما در نظر نداریم که مصاحبه‌های ویزا را از سر بگیریم."

توقف روند مصاحبه با متقاضیان انتقادهایی را هم در پی داشته است. شماری از سناتورهای آمریکایی مانند جان مک کین، رییس کمیته نیروهای مسلح سنا، می‌گویند که به دنبال پیشکش لایحه جدیدی به کنگره‎ برای از سرگیری روند صدور ویزای خاص برای افغانها هستند.

شماری از سناتوران کنگره آمریکا اخیرا لاحیه‌ای را معرفی کرده‌اند که در آن خواستار افزایش ۲۵۰۰ ویزای ویژه برای واجدین شرایط این برنامه شده‌‍‌اند.

موضوعات مرتبط