روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۸ حوت

خبرنگاری حق نشر عکس افغانستان
Image caption از روز ۲۷ حوت/ اسفند به عنوان روز خبرنگار در افغانستان یاد می‌شود

بیشتر روزنامه‌های کابل سرمقاله و مطالب تحلیلی خود را به وضعیت خبرنگاران افغانستان، غصب زمین‌های دولتی توسط یک بازرگان و تنشهای اخیر افغانستان و پاکستان اختصاص داده‌اند.

روزنامه افغانستان نوشته که رسانه‌ها بعنوان رکن چهارم نظام دموکراتیک نیازمند تقویت و حمایت هستند. حکومت افغانستان بعنوان یک حکومت دموکراتیک، موظف است که آزادی رسانه‌ها و زمینه را برای رشد و فعالیت آنها فراهم سازد و مصونیت شغلی و جانی خبرنگاران را تضمین کند.

نویسنده افزوده که آگاهی دهی دقیق و شفاف درباره وضعیت کشور و مشکلات آن به شهروندان از وظایف اصلی حکومت است و این زمینه را تنها رسانه‌ها می‌تواند فراهم کند. درصورتی که رسانه‌ها نتوانند به اطلاعات دقیق و شفاف دسترسی داشته باشند، شهروندان نیز از وضعیت کشور آگاه نخواهند شد.

به نظر نویسنده در صورت غیبت رسانه‌ها هیچ گزینه‌ای دیگری برای فشار بر حکومت وجود ندارد و چرخ فساد همچنان رو به جلو خواهد چرخید.

روزنامه ماندگار نوشته که هنوز حکومت و قوه‌های قضائیه و مقننه، با نحوه تعامل احسن با خبرنگار و ضرورت حمایت از فعالیت ایمن و آزادانه آن‌ها آشنایی ندارند و گاهی اوقات، خبرنگاران بیشتر از یک مجرم متکرر مورد خشم دستگاه‌های دولتی قرار می‌گیرند.

نویسنده افزوده که افراد زیادی خودشان را به نام خبرنگار جا زده‌اند و این شغل مهم و مقدس را با شایعه‌پراکنی و تفرقه‌اندازی، نازل و خدشه‌دار ساخته‌اند. امروزه در فضای مجازی افراد فراوانی حضور دارند که خود را خبرنگار معرفی می‌کنند و برخی نهادها نیز به آنان کارت عضویت و خبرنگاری توزیع کرده‌اند.

سرمقاله نویس افزوده که خبرنگار حرفه‌ای، باید مشخصات مستند و پس‌منظر شفاف داشته باشد. این‌که هرکسی که در صفحه فیسبوکش خبر و یادداشتی بگذارد، "خبرنگار" به معنای واقعی کلمه شده نمی‌تواند. مسلماً یکی از مهم‌ترین عناصر برای کار رسانه‌ای اعتماد دوطرفه میان خبررسان و مخاطب است.

روزنامه ۸صبح نوشته که دریافته مجتمع آپارتمان‌های برج‌های گلبهار در شهر کابل، به گونه‌ای غیرقانونی و بدون اجازه شهرداری کابل ساخته شده و پول خریداری زمین این مجتمع مسکونی نیز به شهرداری کابل پرداخته نشده‌است.

حق نشر عکس هشت صبح

براساس گزارش این روزنامه شهرداری کابل نیز مدعی است که مالک برج‌های گلبهار، حدود سه جریب زمین شهرداری را نیز غصب کرده‌است.

نویسنده این روزنامه افزوده که مسئولان شهرداری کابل می‌گویند با آن که از آغاز ساخت این مجتمع مسکونی کوشیده‌اند که جلو ساخت و ساز غیرقانونی آن را بگیرند اما به گفته شهرداری، مسئولان پیشین دولتی با ارسال مکتوب بر دوام کار این بلاک‌ها دستور داده‌اند.

به ادعای نویسنده در کنار آن ده‌ها مکتوب در اختیار روزنامه ۸صبح قرار گرفته که نشان‌ می‌دهد حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین، مسئولان پیشین وزارت‌های داخله/کشور، مالیه/دارایی و اقتصاد با ارسال این مکتوبها به شهرداری کابل دستور ساخت "غیرقانونی" این مجتمع را صادر کرده‌اند. در این مکتوب‌ها هدف از این کار حمایت از تاجران و بخش خصوصی خوانده شده‌است.

شهرداری کابل گفته که با توجه به اینکه ساخت و ساز مجتمع رهایشی گلبهار را بررسی می‌کنند و با مالک این ساختمان تصفیه حساب خواهند کرد.

روزنامه سرخط نوشته که در نشست مشاورین امنیت ملی افغانستان، پاکستان و بریتانیا؛ سرتاج عزیز، مشاور نخست‌وزیر پاکستان در امور خارجی یک‌بار دیگر به دامن لندن افتاد و کوشش کرد خاک بر واقعیت بریزد. اول یک‌بار دیگر وعده‌ای "دروغین" کرده که بر راهکارهای مشترک با جانب افغانستان برای مبارزه با دشمن کار می‌کند و در این راستا صداقت را اولویت می‌دهد.

Image caption در پی تیره‌تر شدن روابط افغانستان و پاکستان، حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان، با سرتاج عزیز، مشاور نخست‌وزیر پاکستان در امور خارجی، به میانجیگری بریتانیا در لندن دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

نویسنده مدعی است که در آخرین تحلیل؛ پاکستان منفعت خود را در حمایت از تروریسم و جنگ افروزی در افغانستان می‌بیند. طبق این استراتژی؛ هیچ‌گاهی حاضر نیست که همسایه‌‌‌ای خوب باشد؛ چون اگر نیک باشد، سود سازمان اطلاعات و دولتش در خطر خواهد بود. شاید به این زودی‌ها راه‌های منتهی به افغانستان را باز کند؛ ولی از گزینه نظامی در سیاست خارجی در قبال افغانستان هرگز دست بردار نخواهد داشت.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط