کابل: روسیه از طالبان خواسته به صلح دولت محور در افغانستان بپیوندد

اتمر حق نشر عکس NSCA
Image caption این سومین دیدار آقای اتمر از مسکو است

تواب‌غورزنگ، سخنگوی محمد حنیف اتمر، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید آقای اتمر در مسکو با همتایان روس خود دیدار کرده و حاصل این دیدار آن بوده که مسکو ازصلح دولت محور در افغانستان حمایت می‌کند.

آقای اتمر از زمان آغاز فعالیت خود در این سمت، تاکنون سه بار از مسکو دیدار کرده است.

آقای غورزنگ به بی‌بی‌سی گفت که روسیه از طالبان خواسته براساس سه اصل وارد روند صلح افغانستان شود. اول اینکه رهبری صلح با دولت افغانستان باشد، به قانون اساسی افغانستان احترام بگذارد، هرنوع فعالیت "تروریستی" را ترک و با گروهای تروریستی رابطه خود را قطع کند.

او گفت که قبلا حکومت افغانستان از ارتباط روسیه با گروه طالبان نگرانی داشت و اکنون مقام‌های روسی اعلام‌کرده‌اند که هدف از این ارتباط تشویق گروه طالبان برای پیوستن به روند صلح افغانستان است.

آقای غورزنگ افزود که در کنار تشویق گروه طالبان به پیوستن به روند صلح، افغانستان از روسیه خواسته که با تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان، به این کشور برای مقابله با گروه‌هایی که تهدیدی برای افغانستان و منطقه هستند، کمک کند.

بیشتر بخوانید:

سفیر روسیه در کابل: برای حفاظت از شهروندان‌مان با طالبان تماس داریم

نشست شش جانبه صلح مسکو برای افغانستان

رابطه طالبان با روسیه؛ 'بازی بزرگ' دیگری در راه است؟

روسیه: در صورت تهدید، در مرز افغانستان از خود دفاع می‌کنیم

او گفت که روسیه از این جهت برای افغانستان مهم است که از متحدین و دوستان کابل در امر مبارزه با دهشت افکنی، مبارزه با تولید، قاچاق و کشت مواد مخدر است.

افغانستان قبلا نیز گفته بود که با روسیه توافق کرده‌ که برای مبارزه با تهدیدی که متوجه هر دو کشور و منطقه است، مشترکا فعالیت کند.

آقای اتمر در همین سفر در دیدار با سرگی لاوروف، وزیر خارجه و برخی از مقام‌های امنیتی آن کشور گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را تهدید منطقه‌ای دانسته و بخاطر مبارزه با آن خواستار نزدیکی روابط و اقدام‌های امنیتی مشترک شده‌است.

جلوگیری از قاچاق اسلحه، انسان و جرایم سازمان یافته نیز بخش دیگر ازموارد گفتگوی دو کشور بوده‌اند.

مطالب مرتبط