بیشتر درخواست کنندگان ترک تابعیت، افغان‌های مقیم ایران هستند

پاسپورت
Image caption وزارت عدلیه افغانستان اعلام کرده که از کار حکومت وحدت ملی در میزان/مهر سال ۱۳۹۳ تاکنون متقاضیان ترک تابعیت در این کشور کاهش یافته است

وزارت عدلیه/دادگستری افغانستان اعلام کرد که بیشتر درخواست‌های ترک تابعیت در سالهای اخیر مربوط به افغان‌هایی است که در ایران زندگی می‌کنند.

براساس خبرنامه این نهاد که امروز یکشنبه (۲۹ حوت/ اسفند ) به رسانه‌ها ارسال شده، درخواست کنندگان ترک تابعیت افغانستان برای کسب تابعیت کشورهای دیگر، تابعیت این کشور را رها کرده‌اند، زیرا برخی کشورها تابعیت دوگانه را نمی‌پذیرند.

این نهاد افزوده که بیشتر کسانی که خواهان داشتن تابعیت افغانستان هستند، شهروندان کشورهای همسایه می‌باشند و بیشتر آنان به دلیل ازدواج با شهرواندان افغانستان طالب تابعیت این کشور هستند.

بیشتر بخوانید:

براساس این خبرنامه تعداد افرادی که تابعیت افغانستان را ترک کرده‌اند از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳ خورشیدی حدود یک هزار نفر بودند.

این نهاد افزوده که پس از تشکیل حکومت وحدت ملی تاکنون حدود ۸۰۰ نفر در سال درخواست ترک تابعیت کرده که سالانه دو درصد کاهش داشته ‌است.

وزارت دادگستری افغانستان افزوده که از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۳ نیز ۱۰۲ تن از شهروندان خارجی درخواست تابعیت افغانستان را کرده و در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ خورشیدی شمار آنان به ۲۷ نفر رسیده ‌است.

در این خبرنامه هویت افرادی که خواستار تابعیت افغانستان هستند، مشخص نشده ‌است.

مطالب مرتبط