عبدالله می‌گوید 'اتهام‌های' عطا محمد نور را نادیده می‌گیرد

عبدالله
Image caption آقای نور در دو دور انتخابات از آقای عبدالله حمایت کرد

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان می‌گوید که اظهارات انتقادی اخیر عطا محمد نور، والی بلخ را نادیده می‌گیرد.

آقای نور ۲۳ حوت/ اسفند در یک سخنرانی به مناسبت بزرگداشت سومین سال درگذشت مارشال محمد قسیم، معاون اول سابق رئیس جمهوری افغانستان، به عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی، تاخته بود و او را فردی "بی‌جرئت، ناتوان و مذبذب" خواند که "خود را عقل کل می‌داند".

او به تاج‌الدین سروش، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که صحبت‌های خوبی را نیز از استاد عطا به یاد دارد.

آقای عبدالله گفت: "از اینکه در گذشته حرف‌های خوبی درباره من گفته است، اظهارات اخیرش را نادیده می‌گیرم."

رئیس اجرائی افزود که تعهد او به منافع ملی، خواست‌های مردم و خدمت به مردم افغانستان یک تعهد سابقه دارد و ثابت شده ‌است.

بیشتر بخوانید:

در دو دور گذشته انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، آقای نور از عبدالله عبدالله حمایت می‌کرد، اما در ماه‌ها اخیر آقای عبدالله را به ناتوانی در اجرای مواد توافقنامه دولت وحدت ملی متهم کرده و به نمایندگی از حزب جمعیت اسلامی، مذاکرات مستقیم را با آقای غنی آغاز کرد که به گفته خودش نتایج آن تا نوروز ۱۳۹۶ مشخص خواهد شد.

آقای نور در آن سخنرانی انتقادی خطاب به آقای عبدالله گفت که با وجود رای میلیونی مردم و آمادگی مردم برای همکاری، او "توانایی و جرئت این را ندارد که این امانت‌" را حفظ کند و برای "نمایندگی از مردم و برای گرفتن حق مردم مردانه و استوار" ایستاد شود/بایستد.

آقای نور گفت که دو سال در حمایت از آقای عبدالله سرگردان بوده و افزود: "گفتیم که داکتر صاحب در امر و نهی شریک باش و حق خود را بگیر. صلاحیت خود را بگیر."

آقای عبدالله بعد از این انتقاد آقای نور سکوت اختیار کرده بود. اطرافیان آقای عبدالله در واکنش به مذاکرات مستقیم آقای نور با اشرف غنی، رئیس جمهوری و انتقاداتش، گفته بود که والی بلخ برای منافع شخصی خود با آقای غنی مذاکره می‌کند و انگیزه انتقادهایش از عبدالله عبدالله هم "منافع شخصی"است.

مطالب مرتبط