وزیر خارجه افغانستان: از اعزام نیروهای بیشتر نظامی آمریکا حمایت می‌کنیم

صلاح الدین ربانی حق نشر عکس MOFA
Image caption صلاح الدین ربانی: جنگ و تروریسم، تنها تهدیدی علیه افغانستان نیست

صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان گفته است که از طرح ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای بین‌المللی در افغانستان، مبنی بر اعزام نیروی بیشتر به این کشور حمایت می‌کند.

آقای نیکلسون به مجلس سنای آمریکا گفته بود که برای تغییر وضعیت جنگ در افغانستان به چند هزار نیروی بیشتر نیاز است.

پیشتر جان مک‌‌کین، سناتور جمهوری‌خواه نیز از رئیس جمهوری آمریکا خواسته بود که به وضعیت امنیتی افغانستان توجه فوری کند تا این کشور به سوی هرج‌ومرج نرود.

صلاح الدین ربانی پیش از سفر به آمریکا برای حضور در نشست وزیران خارجه کشورهای ائتلاف ضد داعش، گفت که دیدگاه‌ افغانستان در مورد پناهگاه‌های امن شورشیان در پاکستان را در این نشست مطرح خواهد کرد.

در این نشست که سه روز دیگر (۲۲ مارس) برگزار می‌شود وزرا و مقام‌های ارشد کشورهای عضو ائتلاف علیه داعش در مورد مبارزه با تروریسم و چالش‌های آن، دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

آقای ربانی تأکید کرده که جنگ و تروریسم، تنها تهدیدی علیه افغانستان نیست و نیاز است تا همه کشورها برای مبارزه با تروریسم با یکدیگر همکاری کنند.

افغانستان بارها گفته که پناهگاه‌های امن شورشیان باید در پاکستان نابود شود.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Getty Images
Image caption روسیه در تماسی از گروه طالبان خواست تا سلاح خود را به زمین بگذارد

نگرانی جدی افغانستان از تماس روسیه با گروه طالبان

وزیر خارجه افغانستان که در سفر اخیرش به مسکو از تماس دولت روسیه با گروه طالبان ابراز نگرانی جدی کرده بود، امروز گفت: "جانب مسکو ضمن تأکید بر همکاری با دولت افغانستان در زمینه‌های مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و سایر جرایم سازمان یافته، این نکته را به وضاحت اعلام داشت که هرگز گروه‌هایی مثل طالبان برای مسکو مشروعیت نداشته و نخواهند داشت."

اقای ربانی تصریح کرد که اگر در موردی، تماسی با طالبان صورت گرفته، برای تشویق آن‌ها به زمین گذاشتن سلاح، قطع رابطه با سایر گروه‌های تروریستی و پیوستن آن‌ها به گفتگوهای صلح با دولت افغانستان بوده است.

وزیر خارجه افغانستان در عین حال گفته وزارت تحت رهبری او در سال ۱۳۹۵ بیش از ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون افغانی (حدود ۵۴میلیون دلار) درآمد داشته که در مقایسه با پارسال ۴۵ درصد افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط