قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان برای نخستین بار در افغانستان اجرا می‌شود

کابل

در افغانستان برای نخستین بار قانون حمایت از حقوق مصرف‌کننده/مستهلکین نافذ شد و انتظار می‌رود پس از اين، "تا حد زیاد" جلو واردات و توليد کالاهای بی‌كيفيت در بازار‌های این کشور گرفته شود.

در این قانون، حقوق مصرف کنندگان، تولید کنندگان و واردکنندگان مشخص شده است و هدف از آن، سامان دادن به امور خرید و فروش در بازارهای کشور است.

این قانون در چهار فصل و پنجاه ماده نافذ شده و روند اجرایی آن از هشتم حمل/فروردین ۱۳۹۶ آغاز می شود.

بیشتر بخوانید:

محمد قربان حقجو، معین وزارت تجارت و صنایع افغانستان در نشستی که برای حمایت از این قانون برگزارشده بود گفت که این قانون نه تنها زمینه رقابت سالم را در بازار فراهم می کند، بلکه جلو تقلب، گران فروشی و احتکار را نیز می گیرد.

حق نشر عکس fb/MoCIAfghanistan
Image caption محمد قربان حقجو: قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان جلو تقلب، گران فروشی و احتکار را می‌گیرد

آقای حقجو افزود که این قانون کمک می کند که "بازار تنظیم شده، نظام‌مند، شفاف و مبتنی به رقابت سالم باشد و اگر کسی بخواهد تقلب کند و یا رقابت منفی کند، مطابق قانون حمایت از مستهلکین جلو آن گرفته می‌شود."

حفیظ‌الله ولی رحیمی، رئیس اداره توسعه رقابت و حمایت از مصرف کنندگان می‌گوید که عدم موجودیت این قانون سبب شده که رقابت منفی در بازار بیشتر شود و به عوض عرضه کالاها و خدمات با کیفیت و با قیمت مناسب، بازرگانان معمولا دنبال عرضه اجناس و خدمات بی‌کیفیت و با قیمت‌های پایین‌‌تر هستند.

وزارت تجارت می‌گوید که در گام نخست کمیسیون مشترک ایجاد می شود تا در ضمن نظارت و ارزیابی از بازار، به شکایت‌های مردم نیز رسیدگی کند.

موضوعات مرتبط