مرزهای افغانستان و پاکستان باز شد

تورخم
Image caption گذرگاه مرزی تورخم صبح امروز باز شد

دو گذرگاه مرزی استراتژیک افغانستان و پاکستان باز شده است.

از صبح امروز، سه شنبه ١ حمل/فروردین، گذرگاه مرزی تورخم در شرق و گذرگاه چمن در جنوب افغانستان باز و رفت و آمد افراد و عبور خودرو از این گذرگا‌ههای استراتژیک آغاز شده است.

نعمت الله کریاب، خبرنگار بی‌بی‌سی در شرق افغانستان می‌گوید که گذرگاه تورخم ساعت ۶:۴۵ دقیقه صبح امروز باز شد.

او گفته است که در حال حاضر به کسانی اجازه عبور به دو طرف مرز داده می‌شود که گذرنامه معتبر داشته باشند.

قرار بود این نقطه مرزی دیروز باز شود ولی مقام‌های پاکستان گفته بودند که برای آنان مشخص نشده که افراد را با چه مدارک اجازه ورود به پاکستان بدهند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی حدود ۱۰ هزار کامیون حامل بار در مدت ۳۰ روز گذشته در دو طرف مرز متوقف بودند که با باز شدن این نطقه مرزی، مدیریت عبور این تعداد کامیونها نیز دشوار خواهد بود.

Image caption عبور کامیونها از گذرگاه چمن در جنوب افغانستان

همچنین با توجه به ادعای هر یک از دو طرف درباره عبور شورشیان از آن سوی دیگر مرز به کشورهایشان، برای بازرسان مرزی نیز بازرسی امنیتی این تعداد کامیون کار مشکل است.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که بازرسی این تعداد از افراد و کامیون می‌تواند باعث اعتراض مردم و رانندگانی شود که برای یک ماه منتظر باز شدن مرزها بوده‌اند.

مامون درانی خبرنگار بی‌بی‌سی در غرب افغانستان هم می‌گوید که گذرگاه چمن صبح امروز به روی مسافران و کامیون‌ها باز شده‌است.

به گفته او بر عکس تورخم به کسانی که شناسنامه پاکستانی و افغانی دارند اجازه عبور به دو طرف مرز داده می‌شود.

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که در تماس‌ها و مذاکرات روزهای اخیر میان مقامات افغانستان و پاکستان، دو کشور شاهد پیشرفت در زمینه اقدام لازم جهت هماهنگی صادقانه و بدون تبعیض در مبارزه علیه تروریسم بوده‌اند.

وزارت خارجه افغانستان بدون اشاره به توافق دو کشور درباره باز شدن مرزها نوشته که افغانستان همواره تاکید کرده که همکاری‌های سازنده دو کشور در بخش‌های تجارت و تزانزیت می‌تواند به نفع مردمان دو کشور باشد.

Image caption عبور اولین کامیونها از مرز تورخم
Image caption عبور کامیونها از مرز چمن

مطالب مرتبط