'عملیات فوری' برای انتقال کتب درسی به ۱۶ ولایت افغانستان آغاز می‌شود

حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption در شماری از مناطق افغانستان سنت‌های محافظه‌کارانه هنوز جلو رفتن دختران به مکتب/مدرسه را می‌گیرد

در حالی‌که سال جدید آموزشی در افغانستان آغاز شده است، وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان نتوانسته است تا حالا به ۱۶ ولایت این کشور کتب درسی برساند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از وزارت دفاع این کشور خواسته تا به وزارت معارف کمک کند و کتب درسی "فورا به این ولایات رسانده شود".

اسدالله حنیف بلخی، وزیر معارف افغانستان علت نرسیدن به موقع کتب درسی به مکاتب/مدارس ۱۶ ولایت این کشور را "زمان‌گیر بودن" روند تدارکارتی خوانده است.

کبیر حقمل، رئیس نشرات وزارت معارف افغانستان می‌گوید: "طبق هدایت مقام عالی ریاست جمهوری، وزارت دفاع آمادگی نشان داده است که از شنبه آینده یک عملیات بسیار عاجل را برای انتقال کتب درسی توسط وسایط نقلیه این وزارت شروع کند."

به گفته آقای حقمل تا کنون کتب درسی به ولایت‌های غزنی، زابل، ارزگان، هلمند، قندهار، بادغیس، غور، فراه، نیمروز، هرات، نورستان، فاریاب، پکتیا، پکتیکا و خوست نرسیده است.

او افزود که براساس توجه رئیس جمهوری افغانستان و کمک وزارت دفاع، قرار است این کتاب‌ها تا دو هفته آینده به این ولایات برسد.

حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption انتظار می‌رود امسال حدود یک میلیون دانش‌آموز جدید به حدود ۹ میلیون دانش‌آموز کنونی در افغانستان افزوده شود.

آقای حقمل گفت که براساس پیش‌بینی‌های وزارت معارف، امسال حدود ۱ یک میلیون دانش‌آموز جدید به حدود ۹ میلیون دانش‌آموز کنونی در مکاتب مختلف افغانستان، افزوده خواهد شد.

منابع ارگ ریاست جمهوری می‌گویند که اشرف غنی زمانی از تاخیر در برنامه انتقال کتب به ۱۶ ولایت افغانستان مطلع شد که مردم هرات شاکی شدند که با وجود آغاز سال جدید آموزشی، کتابهای درسی هنوز به ولایت شان نرسیده است.

بیشتر بخوانید:

+ چرا کودکان هندو و سیک به مکتب‌های رسمی افغانستان نمی‌روند؟

+ رئیس جمهوری افغانستان طرح لباس جدید دانش آموزان دختر را رد کرد

+ نهادهای مدنی افغانستان خواهان اصلاحات در نظام آموزشی شدند

+ معمای 'مکتب-های خیالی'؛ معارف افغانستان واقعاً چقدر پیشرفت داشته؟

در برخی ولایات افغانستان کارزارهای هم به راه افتاده تا خانواده‌ها را تشویق کنند که فرزندانشان را به مکتب بفرستند.

الیاس وحدت، والی ولایت محافظه‌کار پکتیکا در جنوب شرق افغانستان این روزها خودش به گوشه و کنار این ولایت می‌رود، در منازل را می‌کوبد و از خانواده‌ها تقاضا می‌کند تا فرزندانشان را به مکتب بفرستند.

آقای وحدت به بی‌بی‌سی گفت: "با مسئولان ولایتی، فعالان مدنی، جوانان و بزرگان قومی ولایت پکتیکا یکجا راه افتادیم تا با مردم در این مورد صحبت کنیم. پیام ما به خانواده‌ها این بود که اگر فرزندانتان شش سالگی را تکمیل کرده و هفت ساله شده‌اند، آنها را به مکتب بفرستید. به آنها گفتیم که شمولیت فرزندانشان در مکتب نه تنها ثواب دارد، بلکه بر آنها فرض است."

والی پکتیکا می‌گوید که در این ولایت حدود ۱۵۰ هزار دانش‌آموز هم اکنون مشغول آموزش هستند.

نظام آموزشی افغانستان در سایه ناامنی با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم می‌کند که از آن جمله می‌توان به آتش زدن مکاتب از سوی شورشیان، موجودیت مکاتب خیالی در مناطق ناامن، کمبود مواد درسی، نبود ساختمان برای مکاتب، کمبود معلمان حرفه‌ای اشاره کرد و سنت‌های محافظه‌کارانه که جلو رفتن دختران به مکاتب را در شماری از مناطق افغانستان می‌گیرد.

حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption نبود ساختمان برای مکاتب در بسیاری از مناطق افغانستان، یکی از چالش‌های عمده نظام آموزشی این کشور است
حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption در یک دهه اخیر شمار دختران دانش‌آموز در مکاتب افغانستان افزایش چشم‌گیر یافته اما هنوز موانع زیادی موجب می‌شود، همه دختران نتوانند به مکتب بروند