پیام‌های نوروزی دیپلمات‌ها و مقام‌های خارجی مقیم افغانستان

حق نشر عکس US Embassy Kabul
Image caption تیم فرهنگی سفارت آمریکا به رابطه نوروز و طبیعت توجه کرده و نهالی را به صورت نمادین در صحن این سفارت در کابل غرس کرد

نوروز فضای کار خیلی از دیپلماتها و مقام‌های خارجی در افغانستان را نیز درنوردیده است.

سفیران چین، آلمان، فرانسه، اتحادیه اروپا، نماینده نهاد علمی-فرهنگی سازمان (یونیسکو) در افغانستان و رئیس اداره توسعه بین‌المللی آمریکا در افغانستان، در پیام‌های دل‌گرم کننده، نوروز را به افغان‌ها تبریک گفتند و شماری از آنها نیز همگام و همنوا با افغان‌ها آن را تجلیل کردند. ‌

دومینیک جریمی، سفیر بریتانیا در کابل برای تهیه هفت میوه، نوشابه سنتی نوروز در افغانستان آستین بر زد، ژنرال جان نیکولسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان یک پیام ویدیویی بهاری در فضای باز بیرون دفتر کاری‌اش ضبط کرد و آنرا توییت کرد.

حق نشر عکس UK Embassy Kabul
Image caption دومینیک جریمی، سفیر بریتانیا در کابل برای تهیه هفت میوه، نوشابه سنتی نوروز در افغانستان آستین بر زد

او که به عنوان حامی محکم و پروپاقرص نیروهای امنیتی افغانستان شناخته می‌شود، در پیامش به مردم افغانستان گفت: "امیدواریم سال نو سال شادی، پیشرفت و صلح پایدار برای شما، کودکان شما و خانواده‌های شما باشد. ما به شما اطمینان می‌دهیم که همکاران بین‌المللی شما را تنها نخواهند گذاشت. ما کاملا پای تعهد مان به ماندن در کنار شما، دولت شما و مهمتر از همه، نیروهای امنیتی شما خواهیم ماند."

بخش فرهنگی سفارت آمریکا هم به رابطه نوروز و طبیعت توجه کرد و نهالی را به صورت نمادین در صحن این سفارت غرس کرده، از آن فیلم گرفته و پیامی داده است.

در این ویدئو که از سوی سفارت آمریکا در افغانستان منتشر شده، تری دیویدسن، مسئول بخش فرهنگی و چند کارمند دیگر سفارت را نشان می‌دهد که نوروز را تجلیل می‌کنند و نهال جدید را آبیاری می‌کنند.

فرانز میلبن سفیر اتحادیه اروپا هم در پیام نوروزی‌اش خطاب به مردم افغانستان گفت که صلح در افغانستان ممکن است و باید در سال ۱۳۹۶ تامین صلح اولویت اصلی باشد.

حق نشر عکس EU Mission Kabul
Image caption فرانز میلبن سفیر اتحادیه اروپا هم در پیام نوروزی‌اش خطاب به مردم افغانستان گفت که صلح در افغانستان ممکن است و باید در سال ۱۳۹۶ تامین صلح اولویت اصلی باشد

در پانزده سال گذشته روابط افغانستان با جامعه جهانی گسترش یافته و هم اکنون حدود ۴۰ کشور در افغانستان سفارت دارند.

افغانستان هم در بیش از ۴۵ کشور نمایندگی دارد که در کنار روابط امنیتی و سیاسی در بخش‌های فرهنگی و اجتماعی هم فعالیت می‌کنند.

موضوعات مرتبط