زنگ سال تعلیمی ۱۳۹۶ در افغانستان به صدا درآمد

دانش حق نشر عکس vpo
Image caption سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید آموزش و پرورش افغانستان راه طولانی در پیش دارد

سال تعلیمی ۱۳۹۶ در افغانستان با به صدا درآمدن زنگ مکتب، در مراسمی امروز سوم حمل (فروردین) آغاز شد.

اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف (آموزش و پرورش) افغانستان می‌گوید در سال تعلیمی ۱۳۹۶ بیش از یک میلیون دانش آموز جدید شامل مکاتب افغانستان خواهند شد که ۴۳ درصد آنها دختران هستند.

به گفته آقای بلخی شمار دانش آموزان در این کشور در سال گذشته به ۹.۲ میلیون نفر می‌رسید که در بیش از ۱۷ هزار مکتب توسط ۲۰۰ هزار معلم آموزش می‌دیدند.

او از تاسیس مکاتب جدید، خصوصی سازی بخش چاپ کتاب‌های مکاتب، استخدام معلمین زن و توزیع تبلت قرص) آهن برای دانش آموزان دختر از صنف پنجم تا دوازدهم به عنوان برنامه‌های سال آینده وزارت معارف یاد کرد.

اکنون تنها ۳۳ درصد معلمان افغانستان را زنان تشکیل می‌دهند و ۴۸ درصد مکاتب این کشور تعمیر ندارند.

Image caption ۴۸ درصد مکاتب افغانستان تعمیر ندارند

تلاش برای مبارزه با بحران خاموش در افغانستان

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری از بی‌سوادی فرهنگی و علمی در افغانستان به عنوان بحران خاموش و مادر تمام بدبختی‌های این کشور یاد کرد.

او افزود که حکومت افغانستان پس از طالبان، دستاوردهای مثبت در عرصه آموزش و پرورش داشته است.

به گفته او در سال ۲۰۰۲ کمتر از یک میلیون دانش آموز در بیش از سه هزار مکتب با ۲۰ هزار معلم درس می‌خواندند که همه مرد بودند اما آمار کنونی با این ارقام حتی قابل مقایسه نیست.

آقای دانش می‌گوید اگرچه آمار و ارقام امیدوار کننده است اما آموزش و پرورش افغانستان هنوز راه طولانی در پیش دارد و باید چالش‌های زیادی را برطرف سازد.

او گفت که وجود فساد و تخطی از قانون در قراردادها، استخدام کادرها، چاپ کتاب درسی و تعمیر مکاتب، صدمات زیادی به آموزش و پرورش افغانستان وارد کرده و "پول‌های زیادی از بودجه حکومت مصرف شده بدون آن که در عالم واقعیت، کاری صورت گرفته باشد."

آقای دانش همچنین از ناامنی و افراط گرایی به عنوان چالش‌های دیگر آموزش و پرورش در افغانستان یاد کرد.

او گفت که هنوز در مناطق زیادی مکاتب بسته است و دختران نیز در بسیاری از مناطق حق رفتن به مکتب را ندارند و طالبان و سایر مخالفان مسلح دولت اولین عامل این محرومیت هستند.

او افزود که دولت افغانستان می‌کوشد با تشدید عملیات‌های پاکسازی مخالفان مسلح، امنیت را در مناطقی که مکاتب بسته هستند، تامین کند. وی همچنین بر مبارزه با افراط گرایی و اصلاحات در عرصه تعلیمی و فرهنگی تاکید کرد.

آقای دانش از ایجاد شورای عالی فرهنگی و علمی از سوی حکومت افغانستان خبر داد و گفت بلند بردن کیفیت تعلیم و تربیت در افغانستان از اهداف این شورا خواهد بود.

ساخت و تعمیر مکاتب از سوی وزارت شهرسازی افغانستان، چاپ کتب درسی در داخل افغانستان، استخدام هزاران معلم در سال جدید و توسعه برنامه سوادآموزی از برنامه‌های دیگری بود که آقای دانش به عنوان پلان‌های سال جاری حکومت از آنها نام برد.

مطالب مرتبط