کمبود امکانات آموزشی افغانستان 'کودکان را به مخاطره می‌اندازد'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار کودک از قبل از آموزش محرومند. ۴۱۵ هزار کودک دیگر امسال به شمار آنها افزوده خواهد شد

یک نهاد بین‌المللی مدافع حقوق کودکان در گزارشی نوشته که در سال جاری آموزشی در افغانستان بیش از ۴۱۵ هزار کودک از آموزش محروم خواهند ماند.

سازمان "کودکان را نجات دهید" در این گزارش نوشته که افزایش بی‌ثباتی و احتمال بازگشت سریع مهاجران افغان از پاکستان امسال زمینه دسترسی کودکان به آموزش را کاهش خواهد داد.

به گزارش این سازمان، سال آموزشی افغانستان در حالی آغاز می‌شود که حدود یک سوم کودکان ـ ۳ میلیون و ۷ هزار نفر ـ از دسترسی به آموزش از قبل محروم هستند.

مسئولان این سازمان بین‌المللی ابراز نگرانی کرده‌اند که کمبود امکانات آموزشی می‌تواند کودکان را به مخاطره اندازد و آنان به کار استخدام شوند، به گروه‌های مسلح بپیوندند، قاچاق شوند یا به ازدواج پیش از وقت مجبور شوند.

مریم عطایی، مسئول روابط عمومی دفتر این سازمان در کابل به بی‌بی‌سی گفت که اگر به وضعیت کودکان این کشور توجه جدی نشود، ممکن است دولت و جامعه افغانستان با بحرانی در زمینه نقض حقوق کودکان مواجه شوند.

خانم عطایی تاکید کرد که در برنامه کمک‌های بین‌المللی اقتصادی و بشردوستانه به افغانستان، باید به رسیدگی به وضعیت کودکان و آموزش آن‌ها توجه بیشتری شود.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیاز است که نهادهای بین‌المللی و دولت افغانستان باید میزان پاسخگویی به دشواری‌های زندگی و آموزش کودکان را بالا ببرند

مسئول روابط عمومی سازمان کودکان را نجات دهید افزود که رسیدگی به آموزش کودکان در افغانستان نیاز به کمک‌های فوری دارد.

به گفته او، نیاز است که نهادهای بین‌المللی و دولت افغانستان باید میزان پاسخگویی به دشواری‌های زندگی و آموزش کودکان را بالا ببرند.

حق نشر عکس VPO
Image caption دانش: متاسفانه علی‎رغم کمک‌های بسیاری که در سال‌های گذشته در بخش معارف از سوی جامعه جهانی صورت گرفت، بنیادهای اساسی تعلیم و تربیه به آن صورت که باید، پا نگرفته است

سال آموزشی افغانستان امروز با حضور سرور دانش، معاون رئیس جمهوری افغانستان در مراسمی رسماً آغاز شد. براساس پیش بینی وزارت معارف (آموزش پرورش) قرار است حدود یک میلیون کودک به شمار ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار دانش آموز دیگر افزوده شود.