مرکز منطقه 'خواجه بهاءالدین' در شمال افغانستان 'چند ساعت به دست طالبان بود'

Image caption منطقه خواجه بهاءالدین ولایت تخار در دهه هفتاد که نود درصد کشور به دست طالبان بود، به تصرف این گروه درنیامده بود

مقام‌های ولایت تخار در شمال افغانستان تأیید کرده‌اند که منطقه "خواجه بهاءالدین" برای چند ساعت به دست گروه طالبان افتاده بود.

سنت‌الله تیمور، سخنگوی والی تخار به بی‌بی‌سی گفت که سقوط مرکز خواجه بهاءالدین ناشی از "توطئه" شماری از فرماندهان محلی بوده است.

او تأکید کرد که گروه طالبان در این منطقه حضور ندارد، اما برخی از این فرماندهان راه ورود افرادی را تحت عنوان عضو گروه طالبان و همچنین شماری از اعضای این گروه را به مرکز خواجه بهاءالدین هموار کردند.

به گفته سخنگوی والی تخار، شماری از اعضای پارلمانی و برخی مقام‌های دولتی از این فرماندهان حمایت می‌کنند، اما از افشای اسامی این مقام‌ها و نمایندگان مجلس خودداری کرد.

آقای تیمور تایید کرد که در اثر سقوط چندساعته مرکز منطقه استراتژیک خواجه بهاءالدین شماری از ساختمان‌های دولتی به آتش کشیده شده و شماری از خانه‌های مردم هم آسیب دیده است.

بیشتر بخوانید:

برخی از ساکنان منطقه خواجه بهاءالدین هم به بی‌بی‌سی گفته‌اند که خانه‌های مردم براثر اصابت گلوله‌های هاوان تخریب شده است.

این افراد گفتند که هر دو طرف نبرد در مرکز خواجه بهاءالدین برای از ساعت ده دیشب (۳ حمل/فروردین) به وقت محلی تا بامداد درگیری داشتند و از سلاح‌های سنگین استفاده کردند.

منطقه خواجه بهاءالدین در همسایگی منطقه درقد در شمال ولایت تخار موقعیت دارد. درقد در یکی دو سال گذشته بارها بین گروه طالبان و نیروهای دولتی دست به دست شده است.

هر دو منطقه از مسیرهای اصلی قاچاق مواد مخدر به تاجیکستان و آسیای میانه است. آگاهان به این باورند که ستیزه‌جویان طالبان از قاچاق مواد مخدر سود می‌برند.

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان در گزارشی نوشته که درآمد ناشی از تولید و تجارت مواد مخدر بیش از ۶۰ درصد درآمد گروه طالبان را تشکیل می‌دهد.

موضوعات مرتبط