دانشگاه آمریکایی افغانستان هفت ماه بعد از حمله شورشیان دوباره باز شد

دانشگاه آمریکایی حق نشر عکس AUAF
Image caption این دانشگاه برای حدود هفت ماه بسته بود

مسئولان دانشگاه آمریکایی افغانستان اعلام کردند که این دانشگاه فعالیتش را بعد از حمله خونین هفت ماه پیش دوباره از سر گرفته است.

در حمله طالبان به این نهاد آموزش عالی افغانستان در سنبله/ شهریور سال گذشته ۱۶ نفر کشته و بیش از چهل تن دیگر زخم برداشتند.

این حمله که با انفجار خودرو/موتر بمبگذاری شده یک مهاجم انتحاری آغاز شد، با تیراندازی دو مهاجم دیگر در داخل کلاس‌های درسی ادامه یافت و خسارات هنگفت برجا گذاشت.

مهاجمان با سلاح کلاشنکوف و نارنجک مسلح بودند و برای حدود ده ساعت در برابر نیروهای امنیتی جنگیدند. این حمله باعث شد دانشگاه امریکایی تعطیل شود. مسئولیت این حمله را گروه طالبان به عهده گرفت.

بیشتر بخوانید:

+ در حمله به دانشگاه آمریکایی افغانستان چه کسانی کشته شدند؟

+ حمله به دانشگاه آمریکایی افغانستان به روایت تصویر

+ ارگ ریاست جمهوری- حمله به دانشگاه آمریکایی افغانستان در پاکستان سازمان دهی شده است

+ بهار دوباره دانشگاه آمریکایی افغانستان پس از حمله خونین طالبان

مسئولان این دانشگاه افزوده که تا ۲۸ مارس سال جاری برای دانشجویان تازه وارد دانشگاه دوره آمادگی برگزار و دروس دانشگاه رسما ۲۸ مارس آغاز خواهد شد.

دانشگاه آمریکایی در مدت هفت ماه گذشته بسته بوده ولی مسئولان دانشگاه می‌گویند که آموزش از راه دور ادامه داشته است.

در این مدت تدابیر لازم انجام شده که دانشگاه به گفته مسئولان به محلی امنی‌ برای دانشجویان افغان تبدیل شود.

مسئولان این دانشگاه اعلام کرده‌اند که به ادامه کار در افغانستان متعهد اند و این دانشگاه با استاندارد بین‌المللی به آموزش ادامه خواهد داد.

حمله به دانشگاه آمریکایی افغانستان تاثیرعمیقی بر روند آموزش و تحصیل در افغانستان گذاشت، حمله‌ای که نشان داد شورشیان حتی مراکز آموزشی را به جبهه نظامی تبدیل می‌کنند.

هرچند نگرانی‌های وجود داشت که ممکن است استادان خارجی بعد ازحمله خونین هفت ماه قبل دیگر حاضر به تدریس در این دانشگاه نخواهند بود ولی زبیده اکبر، مسئول رسانه‌های این دانشگاه به بی‌بی‌سی گفت که فضای درسی همانند گذشته خواهد بود.

دانشگاه آمریکایی افغانستان که در سال ۲۰۰۶ تاسیس شد، در حال حاضر ۶۵۰ دانشجو دارد و تاکنون حدود هزار نفر به درجه لیسانس/ کارشناسی و ماستری/ کارشناسی ارشد از این دانشگاه فارغ تحصیل شده‌اند.

در این دانشگاه رشته‌های حقوق، مدیریت بازرگانی، فناوری معلوماتی، علوم سیاسی و اداره عامه، به زبان انگلیسی و با معیارهای اروپا و آمریکا تدریس می‌شود.

هزینه تحصیل در این دانشگاه بیشتر از هر دانشگاه دیگر در افغانستان است و بیشتر خانواده‌ها با درآمد متوسط توان پرداخت آن را ندارند.

مطالب مرتبط