وزرای دفاع و داخله و رئیس امنیت ملی افغانستان استیضاح می‌شوند

همایون همایون، معاون نخست مجلس نمایندگان افغانستان گفته است که جلسه استیضاح عبدالله حبیبی وزیر دفاع، تاج محمد جاهد وزیر داخله (کشور) و معصوم ستانکزی رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان فردا (دوشنبه، ۷ حمل/فروردین) برگزار می‌شود.

آقای همایون به بی‌بی‌سی گفت کوتاهی در تأمین امنیت افغانستان شکایت اصلی نمایندگان مجلس است.

ریاست جمهوری و نمایندگان مجلس تاکنون چند بار جلسه کرده تا مجلس از طرح استیضاح صرف نظر کند.

آقای همایون مدعی شد که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان تهدید کرده که در صورت سلب صلاحیت وزرای امنیتی، پارلمان را منحل خواهد کرد.

معاون نخست مجلس افغانستان گفت "در دیداری که با رئیس جمهوری غنی داشتم، او به من هشدار داد که اگر پارلمان مسئولان بلندپایه ارگان‌های امنینی را استیضاح و سلب صلاحیت کند، با یک فرمان آن را لغو می‌کند. و من به اجازه رئیس جمهوری، هشدارش را به نمایندگان مجلس رساندم."

اما دفتر سخنگوی ریاست جمهوری این ادعا را رد کرده است.

بیشتر بخوانید:

شاه حسین مرتضوی، سخنگوی ریاست جمهوری در فیسبوک خود ضمن رد این ادعا نوشته که "طی دوسال اخیر بیش از ۳۰ نشست مشترک با شورای ملی برگزار شده است. همکاری سه قوا در چارچوب قانون اساسی وبر اساس منافع ملی می‌تواند افغانستان را در عبور از مشکلات و چالش‌ها کمک نماید."

گزارش‌ها حاکی از آن است که امروز رئیس جمهوری با شماری از نمایندگان مجلس ملاقات کرده و از آنها خواسته است که با در نظر داشت وضعیت بد امنیتی، کاری نکنند که در کابینه خلا ایجاد شود.

این تصمیم در حالی گرفته شده که چندی پیش مهاجمان انتحاری به بزرگترین شفاخانه ارتش در منطقه وزیر اکبرخان کابل حمله کردند که در نتیجه آن ۵۱ نفر کشته شدند.

پس از این حمله انتقادهای شدیدی متوجه وزارتخانه‌های امنیتی کشور شد.