وزرای داخله، دفاع و رئیس امنیت ملی افغانستان دوباره از مجلس رای اعتماد گرفتند

وزیر دفاع (راست)، وزیر کشور/داخله و رئیس امنیت ملی افغانستان
Image caption مجلس نمایندگان افغانستان امروز وزرای دفاع (راست)، داخله/کشور و رئیس امنیت ملی را استیضاح کرد

مجلس نمایندگان افغانستان امروز (دوشنبه، ۷ حمل/فروردین) عبدالله حبیبی وزیر دفاع، تاج محمد جاهد وزیر داخله (کشور) و معصوم استانکزی رئیس عمومی امنیت ملی را استیضاح کرد.

روز گذشته همایون همایون، معاون نخست مجلس نمایندگان افغانستان به بی‌بی‌سی گفته بود که کوتاهی در تأمین امنیت افغانستان شکایت اصلی نمایندگان مجلس از مسئولین امنیتی است.

بیشتر انتقادات و سوالات نمایندگان مجلس از این مقامات، به ارتباط حمله خونین به شفاخانه سردار محمد داوود خان یا چهارصد بستر و عقب نشینی نیروهای امنیتی افغان از مرکز ولسوالی سنگین ولایت هلمند بود. بخش‌هایی از این جلسه به درخواست رئیس امنیت ملی افغانستان سری برگزار شد.

پس از پایان روند پرسش و پاسخ، برای رای گیری در مورد اعتماد دوباره یا عدم اعتماد به این مقامات صندوق گذاشته شد.

در جلسه امروزی مجلس نمایندگان ۲۰۵ نماینده حاضر بودند و برای برکنار شدن هر مقام ضرورت به ۱۱۸ رای عدم اعتماد؛ پنجاه جمع یک تمام اعضا بود.

در نتیجه رای گیری، آقای استانکزی ۶۶ رای عدم اعتماد، آقای جاهد ۷۵ رای عدم اعتماد و آقای حبیبی ۸۸ رای عدم اعتماد به دست آوردند.

در چند روز گذشته محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای استیضاح نشدن مسئولین امنیتی چندین نشست با نمایندگان مجلس برگزار کرد و از آنها خواست با توجه به شرایط بد امنیتی این کشور، کاری نکنند که در کابینه دولت خلا به وجود بیاید.

نمایندگان مجلس پیش از این گفته بودند که رئیس جمهوری حتی به آنها هشدار داده که در صورت سلب صلاحیت مقامات امنیتی، مجلس نمایندگان را لغو خواهد کرد. اما ارگ ریاست جمهوری این خبر را رد کرد.

دوره کاری مجلس فعلی به اساس قانون اساسی افغانستان پایان یافته و این مجلس به دلیل برگزار نشدن انتخابات پارلمانی، به اساس فرمان ریاست جمهوری به کار خود ادامه می‌دهد.

Image caption رئیس امنیت ملی افغانستان می‌گوید روزانه از بیست حمله تروریستی جلوگیری می‌کنند

روزانه بیست حمله تروریستی در افغانستان خنثی می‌شود

معصوم استانکزی، رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان در جلسه امروزی مجلس گفت این اداره روزانه از ۲۰ حمله تروریستی جلوگیری می‌کند و تنها مانع رخ دادن یک یا دو رویداد شده نمی‌تواند.

او همچنان به تغییر در سیاست گروه‌های تروریستی در افغانستان اشاره کرد و گفت: "حمله را لشکر طیبه انجام می‌دهد، مسئولیت را داعش می‌گیرد، تسهیلات را حقانی پیش می‌کند و ما می‌گوییم کار فلان گروه است... هدف شان این است که دشمن اصلی را در این بین گم کنند."

او تأکید کرد که تامین امنیت در افغانستان به تنهایی از سوی سه ارگان امنیتی نمی‌تواند صورت بگیرد زیرا در این کشور ۲۰ گروه تروریستی فعالیت دارند که در پشت آنها شماری از کشورهای منطقه هستند و افغانستان نیز ضعف‌های داخلی دارد.

به گفته وی، تنها ریاست امنیت ملی در دو ماه گذشته ۳۱۷ عملیات راه اندازی کرده، بیش از یک هزار نفر را بازداشت کرده و از بیش از ۳۰۰ انفجار و انتحار جلوگیری کرده است.

مطالب مرتبط