گروهبان بریتانیایی محکوم به قتل شبه‌عمد عضو زخمی طالبان به زودی آزاد می‌شود

حق نشر عکس AP
Image caption آقای بلکمن که ۴۲ سال دارد، طی چند هفته آینده از زندان آزاد خواهد شد؛ زیرا او بیشتر از ۳ سال را در زندانی سپری کرده است

الکساندر بلکمن، عضو واحد تفنگداران دریایی بریتانیا که به جرم قتل شبه‌عمد یک عضو زخمی طالبان در افغانستان به ۷ سال زندان محکوم شده بود، به زودی آزاد می‌شود.

آقای بلکمن که ۴۲ سال دارد، او بیشتر از ۳ سال را در زندانی سپری کرده و مشمول بخشودگی مشروط باقیمانده طول دوره محکومیت خود می‌شود.

محکومیت جدید این گروهبان سابق نیروهای دریایی بریتانیا پس از آن اعلام می‌شود که دو هفته پیش دادگاهی در بریتانیا محکومیت او را از "قتل عمد" به قتل شبه‌عمد تقلیل داد.

الکساندر بلکمن در سال ٢٠١٣ میلادی در ارتباط با اتهام "قتل عمد" یک عضو زخمی طالبان هنگام انجام ماموریت گشت‌زنی در افغانستان مجرم شناخته شد.

حداکثر مجازات قتل عمد در قوانین بریتانیا حبس ابد است، اما دادگاه قبلی نیز با در نظر گرفت "علل مخففه" ناشی از شرایط وقوع جرم، او را به ده سال حبس محکوم کرد.

در این مورد بیشتر بخوانید:

+ حکم گروهبان بریتانیایی از 'قتل عمد' عضو زخمی طالبان، به قتل شبه‌عمد کاهش یافت

+ پنج سرباز بریتانیایی رسما به قتل در افغانستان متهم شدند

+ تحقیق درباره سوءرفتار دو سرباز بریتانیایی در افغانستان

این نخستین‌بار در تاریخ نظامی بریتانیا بود که یک عضو ارتش این کشور به اتهام کشتن یکی از نفرات دشمن در صحنه جنگ محاکمه و محکوم می‌شد.

ماجرا از این قرار بود که در ماه سپتامبر سال ٢٠١١ میلادی و هنگامی که نیروهای بریتانیایی در جنگ علیه طالبان در افغانستان حضور گسترده داشتند، گروه گشتی به سرپرستی الکساندر بلکمن یکی از شبه‌نظامیان طالبان را می‌یابد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کلیر بلکمن همسر الکساندر بلکمن همراه با فردریک فورساید، نویسنده بریتانیایی و روزنامه دیلی میل کمپینی را به راه انداخت بودند تا حکم قبلی دادگاه در مورد او بازنگری شود

اگرچه این فرد زخمی بود و اسلحه او نیز دور از دسترسش قرار داشت، نظامی بریتانیایی عمدا به او شلیک کرد و او را به قتل ‌رساند.

اعضای گروه گشت این ماجرا را مخفی نگه داشتند، اما یکی از تفنگداران عضو این گروه با یک دوربین فیلمی از این ماجرا گرفت و آن را در اختیار فرماندهان بریتانیایی قرار داد و این فیلم مبنای پیگرد قانونی الکساندر بلکمن شد.

حکم دادگاه نظامی قبلی اعتراضاتی را برانگیخت و گروه‌هایی در دفاع از او تشکیل شدند و به تلاش برای تجدیدنظر در حکم پرداختند. به گفته آنان، چنین حکمی بدون در نظر گرفتن شرایط صحنه جنگ صادر شده بود. مخالفان این حکم، طی سال‌های بعد تلاش گسترده‌ای را برای تجدید نظر در اتهام الکساندر بلکمن و محاکمه مجدد او به عمل آوردند و سرانجام موفق شدند جرم او را قتل شبه‌عمد تقلیل دهند.

کلیر بلکمن همسر الکساندر بلکمن همراه با فردریک فورساید، نویسنده بریتانیایی و روزنامه دیلی میل از اعضای کمپین حمایت از محاکمه مجدد و کاهش محکومیت او بودند.