شمار نیروهای ویژه ارتش افغانستان دو برابر می‌شود

نیروهای ویژه ارتش افغانستان حق نشر عکس AP
Image caption دولت افغانستان تصمیم دارد شمار نیروهای ویژه ارتش را دو برابر سازد

دولت افغانستان تصمیم دارد که شمار نیروهای ویژه را به بیش از ۳۰ هزار نفر برساند.

مقام‌های دولتی می‌گویند فرقه نیروهای ویژه افغانستان سپر دفاعی محکمی در برابر بیش از ۲۰ گروه شورشی است که علیه نظام می‌جنگند.

مقامات وزارت دفاع می‌گویند در نظر است حالا تشکیل نیروهای ویژه را از "فرقه" به "قول اردو" (لشکر) ارتقا دهند. یک قول اردو بیش از ۳۰ هزار نیرو دارد.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در حال حاضر شمار این نیروها را ۱۷ هزار نفر می‌خواند و می‌گوید درنظر است شمار آنها دو برابر شود.

بسیاری از جمله ژنرال‌های ناتو که در تربیت و تجهیز نیروهای ویژه افغان نقش داشته‌اند، آنها را یک نیروی "بی‌مانند در سطح منطقه" می‌خوانند.

کوماندوهای افغان اجرای ۷۰ درصد عملیات نظامی ارتش افغانستان علیه گروه‌های شورشی را به عهده دارند. روش کار آنها طوری است که در منطقه‌ای که در کنترل شورشیان است، فرود می‌آیند، هدف خود را می‌زنند و سپس بیرون می‌شوند.

شماری از کارشناسان نظامی می‌گویند حکومت افغانستان باید خیلی زودتر از این متوجه موثریت این نیروها می‌شد و شمار آنها را افزایش می‌داد.

عتیق‌الله امرخیل، ژنرال بازنشسته ارتش می‌گوید که شمار بیشتر نیروهای ارتش افغانستان در حال حاضر نیروهایی هستند که برای جنگ‌های منظم جبهه‌ای آموزش داده شده‌اند، درحالی که به گفته او حملات و درگیری‌های طالبان بیشتر شکل حمله و گریز را دارد و مقابله با آن هم نیاز به نیروهای خاص دارد.

آقای امرخیل همچنین می‌گوید که این نیروها لباس، سلاح و وسایط مخصوص و پیشرفته‌تر دارند. آموزش آنها هزینه گزاف می‌خواهد، حقوق بلند دارند، از میان جوانان مستعد پذیرفته می‌شوند و از توانایی‌های جسمی و ذهنی بالاتر برخورد دار هستند.

مقامات وزارت دفاع افغانستان می‌گویند نیروهای ویژه حدود ۸ سال پیش در ساختار نیروهای امنیتی افغان برای پیشبرد عملیات خاص با خطر بالا و دشوار ایجاد شد.

دولت می‌گوید که نیروهای ویژه در ۹ ماه اخیر سال گذشته دست کم ۴۰۰ فرد کلیدی طالبان را از بین برده‌اند.

از این نیروها که شکل آنها از نیروهای دریایی آمریکا کاپی شده، در عملیات‌های شبانه که در گذشته به وسیله نیروهای خارجی‌ پیش برده می‌شد، نیز کار گرفته می‌شود.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط