شناسنامه‌های الکترونیکی افغانستان 'آماده توزیع است'

حق نشر عکس .
Image caption پیش از این حدود ۱۲ میلیون نسخه شناسنامه الکترونیک چاپ شده که در آن خبری از ملیت و قومیت نیست. اعتراض طرفداران درج واژه افغان مانع توزیع این شناسنامه‌ها نشد

چهار هفته پس از صدور فرمان تقنینی اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای تغییر قانون ثبت احوال، اداره ثبت احوال اعلام کرده که آماده توزیع این شناسنامه‎ها است.

آقای غنی در ۱۲ حوت/اسفند پارسال با تغییر این قانون درج واژه "افغان" به عنوان ملیت و درج قومیت شهروندان در این شناسنامه‎ها را تجویز کرد تا راه توزیع شناسنامه‎های الکترونیکی هموار شود.

همایون محتاط، رئیس کل اداره ثبت احوال نفوس روز چهارشنبه (۸ حمل/فروردین) اعلام کرد که این اداره براساس زمانی که رئیس جمهوری برای توزیع شناسنامه‎های الکترونیکی تعیین کرده، توزیع این شناسنامه‎ها را آغاز می‎کند.

در جلسه‎ای که به ریاست آقای غنی و با حضور شماری از رهبران حکومت وحدت ملی در ۳۰ حوت برگزار شد، ضرب‎الاجل ۹۰ روزه‎ای برای توزیع شناسنامه‎های الکترونیکی تعیین شد.

آقای محتاط همچنین گفت که براساس قانون ثبت احوال نفوس، از ۳۶ نوع اطلاعاتی که در بانک اطلاعاتی ثبت احوال نفوس وجود دارد، هشت نوع آن در شناسنامه‎های الکترونیک درج می‎شود.

به گفته او، این اطلاعات شامل ملیت و قومیت شهروندان هم می‎شود.

آقای محتاط افزود که در آغاز شش ماه به عنوان توزیع آزمایشی شناسنامه‎های الکترونیکی در نظر گرفته شده است. در این مدت برای ۵۰۰ هزار نفر در کابل، یکی از ولایت‎ها و یکی از سفارتخانه‎های افغانستان در خارج از کشور شناسنامه توزیع خواهد شد.

به گفته او، پس از پایان دوره آزمایشی، برنامه سراسری توزیع شناسنامه‎های الکترونیک ریخته خواهد شد.

رئیس کل اداره ثبت احوال نفوس همچنین گفت که برای آغاز این برنامه تصمیم گرفته شده که کارمندان جدیدی از طریق کمیسیون اصلاحات اداری استخدام شوند.

حق نشر عکس Arg
Image caption رهبران حکومت وحدت ملی توافق کرده اند که توزیع شناسنامه های الکترونیکی تا سه ماه دیگر آغاز شود

او افزود که به استخدام کارمندانی که در دو سال گذشته با این اداره برای توزیع شناسنامه‎های الکترونیکی استخدام شده بودند، اولویت داده می‎شود، ولی استخدام مجدد آن‎ها الزامی نیست.

آقای محتاط همچنین گفت که برگزاری دو جلسه در سطح کابینه در مورد توزیع شناسنامه‎های الکترونیکی بیانگر آن است که دولت برای انجام کار اراده نیرومندی دارد.

رئیس اداره ثبت احوال نفوس تأکید کرد که موضوع مالی برنامه توزیع شناسنامه‎های الکترونیکی نسبت به نگرانی‎هایی که او آن‎ها را "ناموجه" خواند، اولویت دارد.

اشاره او به جنجال‎ها بر سر درج ملیت و قومیت در شناسنامه‎های الکترونیکی است.

این جنجال‎ها از زمانی که قانون ثبت احوال نفوس در پارلمان مورد بحث قرار گرفت آغاز شد و نه تنها اعضای پارلمان بلکه کل افکار عمومی را به دو بخش مخالف و حامی واژه افغان به عنوان ملیت تبدیل کرد.

بیشتر بخوانید:

مخالفان این واژه افغان را اسم اصلی قوم پشتون می‎دانند و تعمیم آن به همه شهروندان کشور را تحمیل نمادهای فرهنگی یک قومیت بر همگان می‎دانند.

اما حامیان این واژه معتقدند که این اسم اختصاصی به پشتون‎ها ندارد و هر کسی که در کشور افغانستان زندگی می‎کند، "افغان" نامیده می‎شود.

در مقابل، مخالفان واژه افغان بر درج نام قومیت شهروندان در شناسنامه‎های الکترونیک اصرار دارند و طرفداران واژه افغان مخالف ذکر قومیت شهروندان در این شناسنامه‎ها هستند.

با صدور فرمان تقنینی آقای غنی برای تغییر قانون ثبت احوال نفوس، مقامات دولت استدلال می‌کنند که در واقع بین این دو نظریه زمینه نوعی آشتی فراهم شده تا هم واژه افغان و هم قومیت شهروندان در شناسنامه‎های الکترونیک فراهم شود.

حالا بحث دیگر این است که اسامی کدام اقوام در شناسنامه‌ها ذکر شود. قانون اساسی تنها ۱۴ قومیت را به رسمیت می‌شناسد، در حالی که شمار کل اقوام بسیار بیشتر از آن است.

سرور دانش، معاون رئیس جمهوری گفت که "هر گونه تصمیم در مورد اقوام قابل ذکر در تذکره الکترونیکی باید در کابینه مورد بحث قرار گیرد و به عنوان یک مصوبه به تصویب کابینه برسد."