کمیسیون انتخابات افغانستان: انتخابات پارلمانی احتمالا دیجیتالی می‌شود

حق نشر عکس IEC
Image caption آقای وریماچ گفته که گفتگوها برای کامپیوتری کردن انتخابات آینده با جوانب مختلف ادامه دارد

یک مقام ارشد کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به بی‌بی‌سی گفته که در حال بررسی استفاده از فناوری دیجیتالی در انتخابات پارلمانی است.

امام محمد وریماچ، دبیر این کمیسیون به مرضیه عدیل، خبرنگار بی‌بی‌سی روز پنجشنبه (۱۰ حمل/فروردین) گفت که قرار است سیستم انتخابات کامپیوتری شود.

به گفته او، براساس این سیستم، ثبت نام رای‌دهندگان و رایگیری به صورت بیومتریک خواهد شد و همچنین رایگیری، شمارش و ثبت آرا کامپیوتری خواهد شد.

آقای وریماچ افزود: "این تکنولوژی به ما کمک می‌کند که انتخابات را در زمان بسیار کم و به صورت بهتر و با سرعت و مصونیت برگزار کنیم."

رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات افزود که گفت‌وگوها درباره تحقق این هدف با رهبران حکومت، حامیان مالی بین‌المللی و کشورهای کمک‌کننده ادامه دارد.

او همچنین گفت که استفاده نوعیت تکنولوژی و اجرایی کردن آن ممکن است زمانگیر باشد.

حق نشر عکس FB
Image caption آقای نظری (وسط)، رئیس شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر حکومت و نهادهای انتخاباتی را به "اهمال" در برگزاری انتخابات متهم کرد

در همین حال، دفتر هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان (یوناما) با انتشار اعلامیه‌ای گفته در جلسه‌ای که با حضور اشرف غنی رئیس جمهوری، عبدالله عبدالله رئیس اجرائی، مسئولان نهادهای انتخاباتی و نمایندگان جامعه بین‌المللی برگزار شد، بر استفاده از تکنولوژی در انتخابات پارلمانی و شوراهای محلی تأکید شد.

اعلامیه افزوده که همکاری کامل بین دولت و نهادهای انتخاباتی افغانستان و جامعه بین‌المللی برای برگزاری انتخابات معتبر، شفاف و متفاوت مایه دلگرمی این دفتر شده است.

پرنیلا دالا کاردل، سرپرست دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در کابل گفته است: "ما همه نیاز به برگزاری انتخابات متفاوت را درک می‌کنیم تا اعماد به روند انتخابات احیاء شود. امشب بر دیدگاه مشترک خود در مورد برگزاری انتخابات به عنوان گامی مهم در راستای تحکیم دموکراسی در افغانستان و ثبات در آینده این کشور تأکید کردیم."

بیشتر بخوانید:

اما شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر افغانستان با برگزاری نشست خبری در کابل حکومت وحدت ملی و نهادهای انتخاباتی کشور را به "اهمال" در برگزاری انتخابات متهم کرده است.

محمدنعیم نظری، رئیس این شبکه به بی‌بی‌سی گفت که حکومت در این مورد "فرصت‌سوزی" می‌کند و در عین حال برای زمینه‌سازی برای برگزاری انتخابات تلاش کافی نمی‌کند.

آقای نظری انتقاد کرد که رهبران حکومت در تحقق تعهدات خود برای زمینه‌سازی برای برگزاری انتخابات شفاف، معتبر و به موقع کوتاهی کرده‌اند و در عین حال برای افکار عمومی اطلاع‌رسانی کافی نکرده‌اند.

رئیس شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر افزود که هنوز پرسش‌های زیادی درباره چالش‌های عملی بر سر راه برگزاری انتخابات و تحقق حق شهروندان برای شرکت در انتخابات وجود دارد.

به نظر او، یکی از پرسش‌ها این است که حوزه‌های انتخابات چگونه خواهد بود. آقای نظری افزود که اگر براساس طرح‌هایی که تا حال درباره آن‌ها سخن گفته شده، حوزه‌های انتخاباتی به صورت تک‌کرسی در آید یا از اندازه فعلی کوچک‌تر شود، چالش‌های فنی چگونه رفع می‌شود و وضعیت مشارکت زنان چگونه خواهد بود.

آقای نظری تأکید کرد که نهادهای انتخاباتی براساس اظهارات پیشین رئیس جمهوری تا حالا باید تقویم انتخاباتی را برای برگزاری انتخابات در سال جاری اعلام می‌کردند که تا حال نکرده‌اند.

براساس قانون قرار بود انتخابات پارلمانی افغانستان در سال ۱۳۹۴ برگزار شود، اما آقای غنی با انتشار اعلامیه‌ای در ۲۹ جوزا/خرداد همین سال به صورت تلویحی مجوز تمدید کار پارلمان را صادر کرد.

مجلس نمایندگان هم با اتکا بر همین اعلامیه، تصمیم گرفت که تا زمان برگزاری انتخابات بعدی به کارش ادامه دهد. حالا تا زمانی که انتخابات بعدی برگزار نشده، مجلس کنونی به کارش ادامه خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط