وزیر دفاع آمریکا از فعالیت‌های روسیه در افغانستان ابراز نگرانی کرد

جیم ماتیس، وزیر دفاع جدید آمریکا که در یک سفر غیرمنتظره به عراق سفر کرده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption جیم ماتیس، وزیر دفاع جدید آمریکا

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا از فعالیت‌های روسیه در افغانستان به ویژه تماس با طالبان ابراز نگرانی کرده است.

وزیر دفاع آمریکا در سفر به لندن گفت: "ما شاهد تماس روسیه با طالبان بوده‌ایم. در این لحظه قصد ندارم که بگویم روسیه به گروه طالبان کمک نظامی و تسلیحاتی می‌کند، اما فعالیت‌های آن کشور قطعا باعث نگرانی آمریکا شده است."

پیش تر ژنرال جوزف ووتل، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا که در کنگره آمریکا سخنرانی می‌کرد، روسیه را به حمایت از طالبان متهم کرده بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فرمانده ارشد آمریکا می‌گوید با افزایش نیروهای آمریکا در افغانستان، در راه‌برد کنونی هم باید بازنگری شود؛ راه‌بردی که اغلب سربازان آمریکایی را در نقش مستشاری نگه می‌دارد.

آقای ووتل گفت: "روسیه ممکن است برای طالبان تجهیزات فراهم کند. به باور من، روسیه تلاش دارد طرف با نفوذی در این بخش از جهان باشد، اما در کل من تماس آن کشور با طالبان را سودمند نمی دانم."

مسکو ادعای هر گونه کمک تجهیزاتی به این گروه را "کاملا نادرست" خوانده، اما پیش از این تأیید کرده است که روابطش با طالبان به دلیل وجه اشتراک در مواضعشان نسبت به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در حال افزایش است.

پیش از این وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای ضمن رد اتهامات مبنی بر حمایت مالی، کمک تسلیحاتی و سهمگیری در استقرار کمپ‌های آموزشی برای شورشیان طالبان در افغانستان، گفته بود که حلقه‌هایی در داخل و خارج افغانستان می‌خواهند نقش مهم روسیه در مبارزه با تروریسم در این کشور را تضعیف کنند.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Getty Images
Image caption حضور نمایندگان طالبان در نشست مسکو هنوز روشن نیست

ماه آینده روسیه میزبان مذاکرات بر سر افغانستان خواهد بود.

قرار است علاوه بر نمایندگان دو کشور در این گفت‌وگو نمایندگان چین، پاکستان، ایران و هند نیز شرکت کنند. آمریکا گفته که در این نشست شرکت نمی‌کند.

حضور نمایندگان طالبان در این مذاکرات هنوز روشن نیست. حینف اتمر، مشاور امنیتی ملی افغانستان گفته که نشست مسکو در سطح دولت‌ها برگزار می‌شود و گروه طالبان در این نشست شرکت نمی‌کند.

اما رسانه‌های پاکستانی گزارش کرده‌اند که مقام‌های دولتی پاکستان با اعضای شورای رهبری کویته، اعضای شورای پیشاور و شبکه حقانی دیدار کرده‌اند تا گروه طالبان را برای مشارکت در این نشست آماده سازند.