نیروهای بین المللی مواضع طالبان در ارزگان را بمباران کردند

Image caption طالبان پارسال تا دروازه‌های مرکز ولایت ارزگان رسیدند

به دنبال عملیات هوایی نیروهای بین‌المللی در ولایت ارزگان در جنوب افغانستان، گزارش‌های ضد و نقیضی از تلفات این عملیات منتشر شده است.

دوست‌محمد نایاب، سخنگوی ولایت ارزگان روز جمعه (۱۱ حمل/فروردین) به بی‌بی‌سی گفت که این عملیات در حومه شهر ترینکوت، مرکز ولایت ارزگان انجام شد.

به گفته او، گروهی از شورشیان در محل عملیات تجمع کرده بودند. آقای نایاب افزود که درباره تلفات این عملیات اطلاع دقیقی در دست نیست، چرا که این منطقه تحت کنترل گروه طالبان است.

اما برخی از ساکنان ولایت ارزگان گفته‌اند که در این عملیات صبح روز جمعه در منطقه "مهرآباد" پنج نفر کشته شده‌اند که شامل دو زن و سه کودک می‌شوند. به گفته این منابع، هشت عضو گروه طالبان هم در این عملیات زخمی شدند.

سخنگوی والی ارزگان گفت که دولت به محل عملیات دسترسی ندارد، اما دربار ادعای کشته شدن غیرنظامیان در این عملیات تحقیقات آغاز شده است.

بیشتر بخوانید:

این عملیات در حالی انجام شده که به گفته مقام‌های دولتی، عملیات پاکسازی علیه گروه طالبان در ولایت ارزگان از سه روز پیش آغاز شده است.

محمد قسیم، مشاور اشرف غنی، رئیس جمهوری و از سران پرنفوذ قومی در ارزگان گفته که در این عملیات حدود ۵۰ شورشی کشته شده‌اند.

این مشاور آقای غنی گفته که عملیات هوایی علیه شورشیان در سه روز اخیر "بسیار مؤثر" بوده است. او افزوده است: "ما این جا خانه‌به‌خانه می‌جنگیم. این جنگی دشوار است. دشمن در تمام خانه‌ها مین کارگذاشته‌اند. اگر حمایت هوایی داشته باشیم، به سرعت پیشرفت می‌کنیم. با حمایت هوایی دشمن هم متحمل تلفات می‌شوند و هم موضع خود را ترک می‌کنند."

در همین حال، نیروهای بین‌المللی "ماموریت حمایت قاطعانه" به رهبری ناتو تصاویری از گروهی مشاوران خارجی را پخش کرده که به ولایت ارزگان سفر کرده‌اند.

ماموریت حمایت قاطعانه جزئیات بیشتری در مورد حضور این مشاوران ارائه نکرده، اما در تصاویر دیده می‌شود که مشاوران نظامی نیروهای خارجی با مقامات نظامی و غیرنظامی این ولایت دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

ارزگان یکی از ولایات ناامن در جنوب افغانستان است. پارسال گروه طالبان در اطراف این ولایت حملات تهاجمی کردند و تا دروازه‌های شهر ترینکوت رسیدند، اما در نتیجه عملیات هوایی نیروهای بین‌المللی طالبان در این جنگ با شکست مواجه شدند.