غنی ساختار و چگونگی فعالیت‌ شورای عالی صلح افغانستان را بررسی می‌کند

شورا عالی صلح حق نشر عکس Getty Images
Image caption این شورا با رهبری جدید در سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز به کار کرد

در حالی‌که امروز اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، نشستی را در مورد ساختار و فعالیت شورای عالی صلح برگزار می‌کند، منابعی در این شورا گفته‌اند که این شورا دیگر بودجه ندارد.

این منابع به سید عبدالله نظامی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته‌اند که بودجه این شورا سر از امروز شنبه ۱۲ حمل/ فروردین قطع می‌شود.

یک سخنگوی حکومت افغانستان به بی‌بی‌سی گفته که بر سر ساختار شورای عالی صلح امروز بحث می‌شود و قرار شده که درباره فعالیت‌های این شورا نیز بحث شود.

گفته می‌شود که رئیس جمهور غنی در باره چگونگی فعالیت این شورا در آینده رایزنی خواهد کرد.

در این نشست نمایندگانی از کشورهای آمریکا، بریتانیا، کوریایی جنوبی/کره جنوبی و نمایندگان سازمان ملل هم شرکت خواهند داشت.

گفته می شود که آقای غنی از ساختار کنونی شورا رضایت ندارد و تاکید کرده که برای ایجاد صلح افغانستان باید مکانیسیم های دیگری در نظر گرفته شود.

در ماه گذشته نیز حقوق کارمندان و مصارف این نهاد به درخواست سازمان ملل توسط کشور بریتانیا پرداخت شد.

به گفته این منابع در ماه آینده این نهاد، هیچ بودجه‌ای برای پرداخت حقوق کارمندان و مصارف خود ندارد.

در این مورد بیشتر بخوانید:

+ آیا موجودیت نهاد شورای عالی صلح افغانستان زیر سوال است؟

+ مراسم تشییع جنازه رئیس شورای عالی صلح افغانستان در کابل

+ حامد کرزی شورای عالی صلح تشکیل داد

عبدالکریم خدام، معاون شورای عالی صلح افغانستان به بی‌بی‌سی تایید کرد که این شورا با مشکلات مالی مواجه است ولی با رئیس جمهوری و رئیس اجرائی در این باره صحبت شده و انتظار می‌رود که مشکل بزودی حل شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گفته می‌شود شورای عالی صلح نقش بازر در روند صلح دولت افغانستان با حزب اسلامی نداشته است

شورای عالی صلح افغانستان که اکنون فعالیت دارد در سال ۲۰۱۶ با ریاست سید احمد گیلانی و معاونت محمد کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهوری پیشین افغانستان آغاز به کار کرد.

از زمان آغاز کار این شورا تاکنون دستاوردی لازم را نداشته است. گفته شده است که در روند مذاکرات با حزب اسلامی حکمتیار و امضا موافقت‌نامه صلح میان دولت و حزب اسلامی نقش این شورا بسیار کمرنگ بوده است.

شورای عالی صلح افغانستان در مهرماه سال ۱۳۸۹ شروع به کار کرد. این شورا دارای ۶۸ عضو از جمله ۸ زن بود. این شورا را برهان‌الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان رهبری می کرد. آقای ربانی در شهریور ماه سال ۱۳۹۰ در یک حمله انتحاری کشته شد. پس از او صلاح‌الدین ربانی پسرش سرپرست شورای عالی صلح شد. آقای صلاح الدین اکنون در کابینه آقای غنی، وزیر امور خارجه است.

مطالب مرتبط