تلاش اشرف غنی برای جلب همکاری استرالیا در عرصه معدن افغانستان

استرالیا حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی دیروز، یکشنبه ۱۳ حمل/ فروردین وارد استرالیا شد

مقام‌های افغانستان می‌گویند که اشرف غنی در سفر به استرالیا تلاش خواهد کرد همکاری این کشور را برای توسعه و استخراج معدن افغانستان جلب کند.

وحید ویسی، سفیر افغانستان در استرالیا به بی‌بی‌سی گفت که در این سفر قرار است چند یاداشت تفاهم میان افغانستان و استرالیا در بخش امنیت و توسعه امضا شود.

به گفته آقای ویسی در این سفر رییس جمهور افغانستان تلاش خواهد کرد که همکاری بیشتر استرالیا را در بخش معدن و توسعه زراعت جلب کند.

او گفت که افغانستان درباره مدیریت آب و کشت دیم (للمی) طرح‌های ویژه دارد که بامقام‌های استرالیا در میان خواهد گذاشت. امضا تفاهم‌نامه‌ برای همکاری توسعه‌ای، فنی و علمی در بخش معدن بخشی از برنامه‌های سفر آقای غنی خواهد بود.

استرالیا یکی از کشورهایی است که شمار زیادی از مهاجرین افغان در این کشور زندگی می‌کنند اما آقای ویسی گفت که در این سفر اشرف غنی قصد ندارد درباره وضعیت مهاجران افغانستان با مقام‌های استرالیایی گفتگو کند.

او گفت که مهاجران سرمایه افغانستان هستند و با بهبود وضعیت توسعه در افغانستان، کابل به آنان نیاز دارد.

دولت افغانستان در سالهای اخیر توجه زیادی به استخراج معدن این کشور کرده است. در صحبت تلفنی آقای غنی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز آقای غنی خواستار گسترش همکاری آمریکا دراین زمینه شد.

تظاهرات جنبش روشنایی

در حاشیه دیدار آقای غنی از استرالیا اعضا "جنبش روشنایی" نیز تظاهراتی اعتراض آمیز در نزدیکی محل اقامت رئیس جمهوری افغانستان برگزار کردند.

حق نشر عکس Social media
Image caption اعضا جنبش روشنایی در نزدیکی محل اقامت آقای غنی تجمع کرده‌اند

آنان با سر دادن شعارهای اعتراضی مدعی هستند که آقای غنی "رفتار دوگانه" در قبال شهروندان کشورش دارد.

این تظاهرکنندگان با نگرانی از وضعیت مهاجران افغان در استرالیا پلاکاردهایی با این مضمون که "وطن ما امن نیست، مارا اخراج نکنید" حمل می‌کردند.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر مطبوعاتی آقای غنی تظاهرکنندگان افغان را به طرفداران مجاهدین خلق ایران تشبیه کرده که به نوشته او "در تمام سفرهای مقام‌های ایرانی در کشورهای غربی، با استفاده از فضای آزاد آن کشورها، با شعار مرده باد و زنده باد علیه مقامات دولتی ظاهر شده و به مخالفت با آنها می‌پردازند."

او افزوده که "اکنون شماری از هموطنان با تقلید از مجاهدین خلق با عین منطق، روش و شیوه و با توسل به شعار مرده باد و زنده باد علیه مقامات دولتی افغانستان ابراز وجود می‌کنند."

عبور خط ۵۰۰ کیلوولت برق وارداتی ترکمنستان از مسیر بامیان - میدان وردک و نیز "تامین عدالت اجتماعی و توسعه متوازن" مهمترین خواسته‌های جنبش روشنایی است.

تظاهرات گسترده اعضای این جنبش در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۶ هدف حمله انتحاری قرار گرفت که بیش از ۸۵ کشته و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی بجای گذاشت.

مطالب مرتبط