برنامه افغانستان برای سرمایه‌گذاری مقام نخست را میان کشورهای آسیای میانه گرفت

حقجو حق نشر عکس Haqjo
Image caption برنامه افغانستان در گروه ششم مقام اول را گرفته است

در نشست سالانه سرمایه‌گذاری که در شهر دبی برگزار ‌شد، برنامه "سرمایه گذاری در افغانستان" که توسط دولت کابل ارائه شده بود، مقام نخست را در میان کشورهای آسیایی میانه، روسیه و قفقاز گرفته است.

محمد قربان حقجو، نماینده افغانستان در سازمان تجارت جهانی به بی‌بی‌سی گفت که این نشست با مشارکت نمایندگان ۱۲۰ کشور، نهادهای اقتصادی و مدنی برگزار شده بود.

او گفت که یکی از برنامه‌های این نشست رقابت میان کشورهای است که بهترین برنامه را برای سرمایه‌گذاری در کشورهایشان ارائه ‌کنند.

به گفته معاون وزارت تجارت افغانستان این رقابت در هفت حوزه دایر ‌شد و افغانستان در حوزه ششم که شامل کشورهای آسیایی میانه، روسیه و قفقاز است، مقام نخست را گرفت.

او گفت که این نشان می‌دهد که افغانستان به سمت اقتصاد باز و پیشرفته در حرکت است.

آقای حقجو گفت در سال ۲۰۱۶ میلادی افغانستان با جذب ۱.۷ میلیارد دلار سرمایه بخش خصوصی دستاورد بزرگی در زمینه سرمایه‌گذاری داشته‌است.

به گفته او این سرمایه‌گذاری در بخش تولید انرژی و ایجاد کارخانه‌های تولیدی در افغانستان سرمایه‌گذاری شده است.

آقای حقجو افزود که این دستاورد می‌تواند چهره دیگری از افغانستان به جهان ارائه کند، کشوری که همیشه خبر انفجار و انتحار از آن گزارش می‌شود.

او گفت که هنوز چالش‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در افغانستان وجود دارد که کمبود برق و نبود زیرساخت‌ها یکی از این چالش‌ها است.

به گفته او رقابت تولیدات داخلی با اجناس بدون کیفیت و ارزان خارجی که وارد افغانستان می‌شود، چالش دیگری در راستای تقویت تولیدات داخلی است که رقابتی ساختن تولیدات داخلی افغانستان را با چالش مواجه کرده است.

او گفت که افغانستان برای رشد تولیدات داخلی باید در قسمت ایجاد زیربناها و افزایش سرمایه‌گذاری توجه کند وهزینه تولید را در این کشور پایین بیاورد.

مطالب مرتبط