نه افسر به اتهام 'غفلت' هنگام حمله به بیمارستان نظامی کابل برکنار شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption این حمله باعث شد که انتقادهای زیادی علیه نهادهای امنیتی به ویژه وزارت دفاع مطرح شود

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که ۹ افسر را به اتهام "غفلت" در انجام وظیفه هنگام حمله مرگبار به بیمارستان ارتش در کابل برکنار کرده است.

در حمله روز ۱۸ حوت/اسفند گذشته به بیمارستان سردار محمد داوود (بیمارستان چهارصد بستر)، براساس آمار رسمی ۵۰ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.

براساس اعلام وزارت دفاع، افسرانی که برکنار شده‌اند شامل یک ژنرال و یک دگروال (سرهنگ) نیز می‌شود و تحت پیگرد قضایی قرار می‌گیرند.

مسئولیت این حمله را گروه دولت اسلامی معروف به داعش به عهده گرفته، اما برخی مراجع داخلی و بین‌المللی، از جمله اتحادیه اروپا گفته‌اند که این حمله کار گروه طالبان بوده، اما این گروه مسئولیت آن را به عهده نگرفته است.

خبرهای مرتبط:

اتحادیه اروپا: حمله به شفاخانه نظامی در کابل کار طالبان است

'۳۰ کشته و ۵۰ زخمی' در حمله به بزرگترین شفاخانه نظامی افغانستان

در گزارش تحقیقی خبرگزاری فرانسه در این مورد آمده که در میان کسانی‌که در تسهیل و انجام این حمله دست داشته‌اند، دو کارآموزی بودند که در این شفاخانه کار می‌کردند.

مهاجمانی که در این رویداد دست داشتند، با مسلسل، نارنجک و چاقو به پزشکان، بیماران و زخمیان حمله کردند و گفته شده که برخی از بیماران را با چاقو کشتند.

این حمله نهادهای امنیتی به ویژه وزارت دفاع را به دلیل نفوذپذیری بزرگ‌ترین بیمارستان نظامی افغانستان هدف انتقادهای فراوانی قرار داد.