افغانستان: ۲۶۲ نفر به اتهام فساد اداری به دادستانی معرفی شدند

نجیب دانش حق نشر عکس Gmic
Image caption کنفرانس امروزی وزارت داخله افغانستان

ریاست مبارزه با فساد اداری وزارت داخله/کشور افغانستان از ثبت ۸۹۰ قضیه فساد اداری در این وزارت خبر داده است.

محمد وحید حمیدی، رئیس مبارزه با فساد اداری وزارت داخله امروز (چهارشنبه، ۱۶ حمل/فروردین) در یک نشست خبری گفت پس از بررسی‌های ابتدایی، ۱۰۵ پرونده با مظنونیت ۲۶۲ نفر مشمول افسر، ساتنمن و سرباز و ۱۵ مقام عالی رتبه وزارت داخله به دادستانی کل محول شده است.

به گفته وی، این افراد متهم به سوء استفاده از صلاحیت وظیفه‌ای، غفلت وظیفه‌ای، اختلاس و خسارت مالی به دولت هستند.

اکثر قضایای این پرونده‌ها مربوط به فساد در قراردادی‌ها، حیف و میل دارایی‌های دولت و غصب زمین بوده است و ۵۷ پرونده از این مجموع مربوط به ولایات افغانستان بوده است.

آقای حمیدی همچنان از تبدیلی و دادن اخطار و توصیه به ۱۷۹ نفر از منسوبین وزارت داخله به دلیل عملی نکردن درست وظایف‌شان خبر داد.

مقامات وزارت داخله می‌گویند با بررسی این پرونده‌ها از حیف و میل بیش از ۲ میلیارد افغانی جلوگیری کردند. همچنان به اساس فیصله‌های صورت گرفته افراد متهم مکلف به پرداخت بیش از ۱ میلیارد افغانی نیز شده‌اند.

حق نشر عکس MOi
Image caption نیروهای امنیتی افغانستان

نجیب دانش، معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان نیز می‌گوید افزون بر موارد یاد شده، ریاست مبارزه با جرایم سنگین این وزارت نیز ۲۳۹ قضیه را ثبت کرده است.

به گفته وی، در نتیجه بررسی این قضایا ۱۸۷ نفر از جمله ۴۰ منسوب پلیس و ۱۹ مسئول در ادارات مختلف بازداشت و به دادستانی معرفی شده است.

به گفته وی، در نتیجه تلاش این ریاست از قاچاق ۱۵۰۰ تن سنگ قیمتی جلوگیری شده و بیشتر از دو میلیون دلار پول جعلی کشف شده است.

کشف و ضبط مقداری تجهیزات و سلاح، سیم کارت‌های غیرقانونی، دستگاه‌های مخابره و غیره نیز شامل دستاوردهای این وزارت خوانده شده است.

آقای دانش گفت ریاست مبارزه با جرایم سنگین ۱۴۳ قضیه را زیر کار دارد که قرار است در سال جاری تعقیب شود.

ریاست مبارزه با فساد وزارت داخله همچنان از ایجاد کمیته‌های شفافیت و حسابدهی در سطح مرکز ولایات خبر داد و گفت طرزالعمل این کمیته‌ها نیز ترتیب شده است.

مطالب مرتبط