غنی: از تجارب اندونزی برای تأمین ثبات و توسعه اقتصادی استفاده کنیم

غنی در اندونزی حق نشر عکس ARG
Image caption رئیس‌جمهوری غنی با اشاره به روابط دوستی ۶۵ ساله افغانستان و اندونزی گفت که دو کشور با هم دوستی تاریخی دارند

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با همتای اندونزیایی‌اش ضمن تأکید بر گسترش روابط دو کشور، گفت افغانستان می‌تواند از تجارب اندونزیدر راستای تأمین صلح و ثبات وتوسعه اقتصادی استفاده مناسب کند.

آقای غنی پس از سفر ۳ روزه‌اش به استرالیا، امروز (چهارشنبه، ۱۶ حمل/فرورندین) وارد جاکارتا، پایتخت اندونزی شد و با جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی دیدار کرد.

روسای جمهوری دو کشور در این دیدار روی موضوعات مختلف به‌‌ویژه آموزش و پرورش، کشاورزی، فناوری، احصائیه و تحصیلات عالی و همچنین همکاری‌های دوجانبه بحث و گفت‌و‌گو کردند و مقام‌های دو کشور موافقت‌نامه‌های همکاری را در این زمینه امضا کردند.

اندونزی به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور اسلامی در جهان شناخته می‌‍شود و با افغانستان روابط دیرینه دپلماتیک دارد. افغانستان یکی از نخستین کشورهای بود که استقلال این کشور را به رسمیت شناخت.

بیشتر بخوانید: اشرف غنی عازم استرالیا، اندونزی و سنگاپور شد

حق نشر عکس ARG
Image caption روسای جمهوری این دو کشور به گسترش روابط اقتصادی و دپلماتیک تأکید کردند

گفته می‌شود که اندونزی تاکنون ۴۷ برنامه برای تقویت نهادها و ایجاد ظرفیت منابع انسانی در افغانستان را راه‌اندازی کرده است.

جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی گفت این کشور یک "مرکز بزرگ فراگیری علوم اسلامی را در افغانستان ایجاد می‌کند تا علمای دو کشور بتوانند دانش و معلومات اسلامی‌شانرا با هم تبادله کنند".

او افزود که کشورش ضمن همکاری در بخش ارتقای ظرفیت‌های زنان در افغانستان، برای جوانان نیز بورسیه‌های تحصیلی را در رشته دیپلماسی اعطا خواهد کرد.

کشور اندونزی از سال‌ها به اینسو میزبان هزاران مهاجر از افغانستان بوده که بیشتر آن‌ها به قصد رسیدن به استرالیا، به صورت قانونی یا غیرقانونی به این کشور سفر کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط